Planując wymarzoną kuchnię, warto postarać się o jej uniwersalność i ponadczasowy wygląd. Chcąc się wyróżnić na tle typowych rozwiązań, warto pomyśleć o wykończeniu zabudowy kuchennej drewnem. Jest praktyczne, a przy tym wprowadzi do pomieszczenia optyczne ciepło i elegancję.
Drewniane fronty szaf kuchennych
© Pexels
Drewno to materiał ponadczasowy i niezwykle przyjemnie jest przebywać w jego otoczeniu. Jest pełne uroku i przyczynia się do poczucia ukojenia i relaksu. Meble z niego wykonane będą też trwałe i nie sprawi problemu utrzymanie ich w czystości.
Drewniane fronty szaf kuchennych
© Pexels
Konstrukcja drewnianych elewacji kuchennych
Do wykonania drewnianych frontów szaf wybiera się najczęściej gatunki liściaste, takie jak buk, dąb, jawor, brzoza, olcha, bądź z iglastych – sosna, modrzew lub świerk. Bazą połaci są cienkie płyty klejonego, albo litego drewna o grubości 2 - 2,5 cm.
Drewniane fronty szaf kuchennych
© Pexels
Sposoby impregnacji frontów drewnianych
Praktykuje się kilka sposobów impregnacji, alby zabezpieczyć materiał przed działaniem wysokiej temperatury, wilgocią, albo działaniem szkodników. Najbardziej popularne jest stosowanie lakierów bezbarwnych, albo transparentnych. Mogą być one połyskliwe, matowe lub satynowe. Ostatnio w celu ochrony, coraz częściej używa się wosków, albo oleju do drewna, które nie tworzą dodatkowej powłoki na drewnianym froncie.
Drewniane fronty szafek kuchennych
© Pexels
Drewno pasujące do każdego stylu
Górne i dolne szafki kuchenne można obrabiać i ozdabiać na wiele sposobów, w zależności od przyjętego stylu we wnętrzu. Możemy je więc postarzać, żłobić, frezować, a nawet giąć. Sprawdzą się więc w każdym stylu, od romantycznej klasyki, poprzez minimalizm, aż po postindustrialny loft.
Opracowanie: Liwia Sus