Praca zgłoszona na konkurs studencki im. Haliny Skibniewskiej – ZDROWY DOM
Według raportu GUS w 2030 roku co trzecie gospodarstwo domowe będzie jednoosobowe, a głównie będą je tworzyły osoby w wieku 65+ oraz młodzi ludzie zaczynający dopiero karierę zawodową. Opracowany przeze mnie projekt domów jednorodzinnych „ENDA” odpowiada na związany z tym problem osamotnienia, szczególnie uwydatniony w pandemicznej rzeczywistości.
Moim modelem mieszkańca została osoba w wieku 25-35 lat, chcąca rozwijać się zawodowo, jednopokoleniowa, związana z najbliższą grupą sąsiedzką i lubiąca organizować przyjęcia.
aksonometria i rzut osiedla
© Gabriela Gustaw
Zdecydowałam się na zabudowę dywanową, która moim zdaniem, jest bardzo skuteczna, ale w Polsce przez wielu nadal niedoceniana. Czerpałam inspirację z architektury PRL-u, która w latach 70 traktowała domy w takiej zabudowie za eksperyment urbanistyczny. Korzyściami tego rozwiązania było najkorzystniejsze zagospodarowanie danej przestrzeni oraz łatwy kontakt z najbliższymi sąsiadami co dawało mieszkańcom poczucie jedności i stałego kontaktu z człowiekiem. Osiedle „ENDA” również spełnia to założenie, ułatwiając mieszkańcom nawiązywanie lepszych relacji i umożliwiając im identyfikację z otaczającym ich środowiskiem naturalnym właśnie dzięki tej zabudowie.
rzut parteru
© Gabriela Gustaw
System konstrukcyjny charakteryzuje modułowość, powtarzalność oraz szybki czas budowy. Moduły w formie zmodyfikowanej litery A można dowolnie łączyć i rozbudowywać w razie potrzeby powiększenia domów. Dwoma, wyróżnionymi schematami są moduły A i B, które w siebie wpasowują. Pierwszy z nich połączony został od strony ogrodów, tworząc jedną, dużą przestrzeń dla obu sąsiadów.
osiedle ENDA — widok z lotu ptaka
© Gabriela Gustaw
Ten moduł ma zlokalizowaną na pierwszym piętrze sypialnię, która odgradza strefę prywatną od ogólnodostępnej, dzięki czemu mieszkańcy nie czują się non stop w zasięgu wzroku sąsiada. Drugi z wymienionych modułów jest domem parterowym, skierowanym dla osób, którym nie zależy na dzieleniu przestrzeni z sąsiadem, prowadzących szybki styl życia lub chcących zamieszkać w domu rozplanowanym na jednym poziomie. Duże przeszklenia zapewniają znaczne doświetlenie wnętrza, nadają bryle lekkości oraz sprawiają wrażenie zatarcia granicy między domem a ogrodem.
moduły w formie zmodyfikowanej litery A można dowolnie łączyć
© Gabriela Gustaw
Połączone ze sobą zielone dachy jako dodatkowa przestrzeń ogrodowa, spełniają nie tylko funkcję estetyczną, ale również ekologiczną i społeczną. Mieszkańcy z dwóch odległych modułów A mogą spotykać się poprzez swobodne przemieszczanie się po dachu modułu B. Osiedle zostało wtopione w krajobraz dzięki zielonym fasadom, które pełnią funkcję izolacyjną i redukują zanieczyszczenie powietrza. Skomponowane wraz z naturalnym drewnem na elewacji, nadaje przytulny charakter miejscu.
możliwość aranżacji przestrzeni wewnątrz osiedla
© Gabriela Gustaw
Gabriela Gustaw
Ilustracje: © Autorka