Nowoczesna sala multimedialna z pracownią komputerową, pracownie architektoniczne, ceramiki, szkła i witrażu oraz materiałoteka z detalami konserwatorskimi i materiałami budowlanymi już są dostępne dla studentów i studentek! W poniedziałek w Katowicach otwarto Oddział Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Do tej pory architekturę na tej uczelni można było studiować wyłączenie w Gliwicach.
20 marca br. nastąpiło uroczyste otwarcie nowo wyremontowanego Oddziału Architektury, mieszczącego się przy ulicy Krasińskiego 8 w gmachu Wydziałów Transportu i Inżynierii Lotniczej oraz Inżynierii Materiałowej PŚ. W wydarzeniu uczestniczyli: Rektor Politechniki Śląskiej Prof. Arkadiusz Mężyk, Prezydent Miasta Katowice dr Marcin Krupa, dziekani, zaproszeni goście, partnerzy, uczestnicy procesu inwestycyjnego, pracownicy wydział oraz studenci i studentki pierwszego roku.
uroczyste otwarcie Oddziału Architektury w Katowicach,
na zdjęciu od lewej: prezydent Katowic Marcin Krupa, rektor PŚ Arkadiusz Mężyk, dziekan WAPŚ Klaudiusz Fross
© WAPŚ
Jak podkreślał dziekan Wydziału Architektury dr hab. Klaudiusz Fross, Prof. PŚ otwarcie oddziału jest znaczącym punktem w historii uczelni i jej dalszego rozwoju:
Należy podkreślić wysokie wyniki jednostki w ostatnich latach oraz obecną pozycję Wydziału. W rankingu Perspektywy uzyskaliśmy dwukrotnie 2 miejsce, a w rankingu Builder dwukrotnie 1 miejsce. Wydział otrzymał także dwukrotnie kategorię naukową A, a tym samym mamy prawa habilitowania. Także w najnowszej ocenie PAKA kierunek architektura uzyskał wyróżnienie jako doskonały [...]. Teraz otwieramy dla studentów atrakcyjne i inspirujące, pomieszczenia oddziału w Katowicach.
jedna z pracowni architektonicznych
© WAPŚ
rozwój Wydziału Architektury PŚ
Po drugiej wojnie światowej w 1945 roku na Politechnice Śląskiej utworzono Oddział Architektury w ramach Wydziału Inżynieryjno-Budowlanego. W 1971 roku powołano Instytut Architektury i zmieniono nazwę wydziału na Wydział Budownictwa i Architektury, sześć lat później powołano Wydział Architektury Politechniki Śląskiej.
tabliczka Oddziału Architektury w Katowicach
© WAPŚ
W ubiegłym roku utworzono Oddział Katowicki Wydziału Architektury, wtedy też naukę rozpoczęli pierwsi studenci i studentki zaoczni i I stopnia. Natomiast w poniedziałek 20 marca 2023 roku po przeprowadzonym kapitalnym remoncie i wyposażeniu pomieszczeń nastąpiło oficjalne otwarcie katowickiego oddziału. Oddział jest częścią projektu o nazwie: Katowickie Laboratorium Przyszłości, Transportu, Architektury, Urbanistyki, Budownictwa, Designu i Sztuk Plastycznych (wspólnie z Wydziałem Transportu i Inżynierii Lotniczej PŚ).
nowoczesna sala z tablicami multimedialnymi
© WAPŚ
Remont i wyposażenie został zrealizowany dzięki dotacji Prezydenta Miasta Katowice oraz dofinansowania ze środków Rektora PŚ, a pomieszczenia Oddziału stanowią uzupełnienie Wydziału Architektury w Gliwicach. Wyposażenie meblowe i sztukatorskie zapewniły firmy sponsorskie.
oddział wyposażony jest w materiałotekę i piece do ceramiki i fusingu szkła
© WAPŚ
nowoczesny Oddział Architektury
Oddział w Katowicach może zaoferować nowoczesną, wielofunkcyjną i multimedialną salę dydaktyczną z pracownią komputerową na piętnaście stanowisk. Można w niej prowadzić wykłady, konsultacje, seminaria i szkolenia, co ułatwiają trzy multimedialne tablice. Mogą się tu odbywać zajęcia stacjonarne, on-line, hybrydowe.
studencka strefa relaksu
© WAPŚ
Kolejna sala to pracownia architektoniczna — materiałoteka oraz wzorcownia detalu architektonicznego i konserwatorskiego z makieciarnią umożliwiającą prace własne, prezentacje, pokazy i konsultacje. Do dyspozycji oddana została pracownia ceramiki, szkła i witrażu, wyposażona w dwa piece: ceramiczny i do fusingu szkła. Warto dodać, że powstała również strefa studencka, hol wystawowy, biuro oddziału oraz pokój socjalny.
Obecność Wydziału Architektury w Katowicach to nie tylko szersza oferta dydaktyczna, to także badania naukowe oraz prace projektowo-twórcze i wdrożeniowe. Wydział chce aktywnie uczestniczyć w rozwoju miasta, mieć wpływ na jego upiększanie, na jakość przestrzeni publicznych, na wzrost jakości życia. Jesteśmy do dyspozycji i otwarci na współpracę, można będzie na nas polegać przy konsultacjach społecznych, planowaniu, programowaniu i koncepcjach dla nowych inwestycji — podsumował dziekan Klaudiusz Fross.