W dzielnicy Żerniki w Gliwicach, przy Szkole Podstawowej nr 13 powstaje nowy budynek przedszkola. Stan dotychczasowy obiektu nie pozwalał już na użytkowanie, dlatego miasto postanowiło w jego miejsce wybudować nowy. Za projekt odpowiada Studio BB Architekci, które ze względu na obowiązujący MPZP oraz historyczne walory budynków szkoły, postawiło na architekturę dostosowaną do kontekstu.
nowy budynek przedszkola będzie miał dach wielospadowy, kryty dachówką ceramiczną
© Studio BB Architekci
Powstające przedszkole przy ulicy Elsnera 13 w Gliwicach jest jednym z czterech budynków zlokalizowanych na działce objętej strefą konserwatorską MPZP. Pozostałe zabudowania szkoły to wielokrotnie rozbudowany kompleks budynków. Ostatnia rozbudowa miała miejsce w 2018 roku, wtedy też do głównego budynku dobudowano trzykondygnacyjny obiekt szkolny, nawiązujący do istniejącej architektury. Realizacja była zgłoszona do konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego.
Środkowy budynek szkoły z połowy XX wieku ma charakterystyczne elewacje z elementami z cegły i to właśnie do niego oraz do sąsiadującej jednorodzinnej zabudowy Żerników nawiązali architekci, projektując nowe przedszkole. Zaproponowali dach wielospadowy, kryty dachówką ceramiczną w kolorze ceglastym, a na elewacjach zastosowali okładzinę z płytki klinkierowej.
nowe przedszkole powstaje w miejscu starego budynku
© Studio BB Architekci
W bryle budynku centralnie zaprojektowaliśmy charakterystyczną prostopadłościenną klatkę schodową wraz z wejściem głównym. Wejście zostało podcięte, tak by podkreślić jego lokalizację. Jest to współczesny akcent, podobnie jak prostopadłościenna bryła parterowej części świetlicy w przedszkolu, która jest nieco wysunięta i otwarta na dalszą część terenu szkoły — tłumaczy architekt Tomasz Bradecki.
Budowa nowego, przestronnego przedszkola jest związana z rozwojem dzielnicy Żerniki i rosnącymi potrzebami SP nr 13. Realizacja sfinansowana z miejskiego budżetu planowana jest na 2024 rok, a budynek będzie dysponował miejscem na dwieście przedszkolaków.
projekt nowego budynku przedszkola w Gliwicach, makieta
© Studio BB Architekci
rozmowa z Tomaszem Bradeckim i Barbarą Uherek-Bradecką
Dobrawa Bies: Stanęli Państwo przed wyzwaniem zaprojektowania budynku przedszkola, którego architektura musiała dostosować się do kontekstu i nawiązać do sąsiedniej szkoły objętej ochroną konserwatorką. To spore ograniczenia. Jak projektuje się przy takich wytycznych?
Studio BB Architekci: Kontekst i wytyczne konserwatorskie narzucają formę i rozwiązania materiałowe. Pomimo że sposób ochrony nie był realizowany poprzez wpis do rejestru, tylko przez MPZP w dalszym ciągu forma dachu, bryła główna budynku i dachu były już w jakiś sposób określone. Liczne sąsiadujące budynki szkoły tworzące cały zespół także określają charakter miejsca i nie sposób tego pominąć.
budynek przedszkola wchodzi w skład zespołu SP nr 13 w Gliwicach
© Studio BB Architekci
Dobrawa: Wiadomo że przedszkole powstanie w miejscu starego budynku, którego stan techniczny nie pozwalał już na użytkowanie. Czy coś z jego formy zostało przeniesione do projektowanego obiektu?
Studio BB Architekci: Stary budynek pełnił funkcje czterooddziałowego przedszkola, ale pierwotnie nim nie był. Został zrealizowany na potrzeby mieszkań dla nauczycieli, którzy uczyli w pozostałych budynkach. Forma tego budynku nieco odbiega od pozostałych, dlatego nie inspirowaliśmy się nim.
na parterze znajduje się rozległa jadalnia, tworząca przestrzeń wielofunkcyjną
© Studio BB Architekci
Dobrawa: Proszę opowiedzieć trochę o materiałach — elewacja i forma nawiązuje do historycznych budynków, jednak zapewne zostały zastosowane współczesne rozwiązania.
Studio BB Architekci: Ze względu na konieczność ograniczenia kosztów zaprojektowano ściany, które w części mają okładzinę klinkierową, a w części są tynkowane. Na współczesnych częściach budynku, czyli kubicznej formie klatki schodowej oraz jadalni zaprojektowane zostały elewacje w całości pokryte klinkierem. W pozostałych częściach jest to tynk z elementami i wstawkami z klinkieru. Nawiązuje to zarówno do wcześniejszej formy obiektu, jak i do rozbudowanego wcześniej budynku szkoły.
projekt nowego budynku przedszkola w Gliwicach, rzut
© Studio BB Architekci
Dobrawa: Jakie przestrzenie powstaną w nowym przedszkolu? Na co w szczególności położyli Państwo nacisk podczas pracy projektowej?
Studio BB Architekci: Powstanie osiem oddziałów przedszkolnych dla różnych grup wiekowych. Wyposażone zostaną one także w odpowiednie zaplecza sanitarne. Na parterze przewidziano rozległą jadalnię, która będzie tworzyć przestrzeń wielofunkcyjną także na potrzeby występów dla maluchów w godzinach późnopopołudniowych.
największym wyzwaniem było wkomponowanie nowego budynku w działkę,
na której jest stosunkowo niewiele miejsca i która opada w kierunku ulicy
© Studio BB Architekci
Dobrawa: Jakie było największe wyzwanie projektowe, a z czego są Państwo najbardziej dumni?
Studio BB Architekci: Największym wyzwaniem było wkomponowanie nowego budynku w działkę, na której jest stosunkowo niewiele miejsca i która opada w kierunku ulicy — stąd nietypowa forma częściowego obniżenia budynku. Program funkcjonalny jest znacznie bardziej rozbudowany w stosunku do wcześniej istniejącego budynku, jednak udało się rozplanować przy stosunkowo niewielkiej powierzchni zabudowy. Warto dodać, że jest to wyjątkowy i nietypowy zespół szkolno-przedszkolny o ponad stuletniej tradycji, zlokalizowany na działce, na której na skutek uwarunkowań historycznych znajdują się łącznie cztery budynki.
Dobrawa: Dziękuję za rozmowę i czekam na realizację projektu.