15 października w siedzibie SARP Częstochowa odbyło się ogłoszenie wyników konkursu na rewitalizację Centrum Myszkowa. Jury przyznało trzy regulaminowe nagrody oraz dwa wyróżnienia honorowe. Pierwszą nagrodę otrzymało biuro 4am Architekci.
Przedmiotem konkursu było opracowanie koncepcji architektonicznej rewitalizacji centrum Myszkowa obejmujące kompleksowe zagospodarowanie głównej przestrzeni publicznej miasta, przebudowę i remont budynku dawnego dworca autobusowego ze zmianą funkcji na bibliotekę publiczną oraz budowę budynku usługowego. Rozpisanie konkursu poprzedziły konsultacje społeczne zorganizowane przez miasto.
pierwsi na podium
Pierwszą nagrodę otrzymali 4am Architekci Tomasz Karpiński i Arkadiusz Wróblewski. Sąd konkursowy ocenił, że to właśnie ten projekt najlepiej identyfikuje problemy przestrzeni objętej konkursem. Doceniono także dobre rozwiązanie powiązań komunikacyjnych, uwzględniające potrzeby mieszkańców oraz trafną lokalizację centrum przesiadkowego. Uwagę jurorów zwróciło także dobudowanie nowego obiektu do istniejącej struktury zabytkowej z poszanowaniem jej autonomii. Ogólnie oceniono, że projekt 4am architekci to rozwiązanie realne i podnoszące jakość przestrzeni wokół węzła komunikacyjnego.
nagrody i wyróżnienia
II miejsce w konkursie otrzymali Bartosz Kowal i Bartłomiej Poteralski. W ich koncepcji uwagę jury przyciągnęła odważna i konsekwentna decyzja o uporządkowaniu obszaru i zaplanowanie wyciszenia ruchu w tym rejonie. III miejsce przyznano JAZ+Architekci Żmijewski Jaworski Massé. Jury przyznało także wyróżnienia. Otrzymali je M.O.C. Architekci z Katowic oraz D+P ARCHITEKTURA Paweł Skóra.
pole do dyskusji
Włodzimierz Żak, burmistrz Myszkowa wyraził zadowolenie z wyników konkursu i ocenił zwycięską pracę jako bardzo ambitną, ale mieszczącą się możliwościach realizacyjnych miasta. Jak podkreślają organizatorzy, rozstrzygnięcie konkursu jest zamknięciem pewnego etapu, ale też rozpoczęciem kolejnych. Ogłoszenie wyników i poznanie zwycięzców otwiera pole do dyskusji. Jerzy Grochulski z warszawskiego oddziału SARP, przewodniczący sądu konkursowego, zauważył, że dyskusja o mieście i przekształcaniu jego przestrzeni to zwykle dyskusja różnych grup interesariuszy oraz użytkowników. Dlatego na 29 października zaplanowana jest dyskusja pokonkursowa.