W czasie ogólnej izolacji (chociaż parki i lasy zostały ponownie otwarte dla wszystkich chętnych, a jest ich teraz naprawdę dużo!) większość aktywności kulturalnych przenosi się do sieci. Nie inaczej jest w przypadku cyklu Mistrzowie Architektury — po raz pierwszy w swojej historii spotkanie odbędzie się online.
Sytuacja jest wyjątkowa, więc niesie za sobą wyjątkowe działania. Po raz pierwszy w historii cyklu Mistrzowie Architektury, wykładowca spotka się z nami wirtualnie, za pomocą transmisji live na Instagramie. Spotkanie odbędzie się w czwartek 23 kwietnia o 18:00, na profilu @mastersofarchitecture.
Pierwsza połowa 2020 roku poświęcona jest architektom przykładającym ogromną wagę do rozwiązań przyjaznych środowisku i nie inaczej będzie teraz. Julian Weyer, chociaż urodził się w Berlinie, pełni dziś funkcję partnera w czołowej skandynawskiej pracowni C.F. Møller Architects. To istniejące od niemal 90 lat biuro, było wielokrotnie nagradzane za swój niepodważalny wkład w kreowanie dobrobytu społeczeństw, zarówno w Skandynawii jak i pozostałej części świata.
Architekci z C.F. Møller regularnie zaskakują nas całkowicie innowacyjnymi rozwiązaniami. Stary silos zamieniony w nowoczesny blok mieszkalny, najwyższy budynek mieszkalny zbudowany w całości z drewna czy elewacja stworzona z paneli słonecznych — to tylko niektóre z ich realizacji, którymi w ostatnich latach żył architektoniczny świat. Skandynawowie potrafią w niezwykły sposób analizować lokalny kontekst, tworząc zrównoważone i estetyczne rozwiązania zapewniające ponadczasowe korzyści zarówno dla użytkowników jak i dla społeczeństwa.
Międzynarodowa Szkoła w Kopenhadze
Całość opiera się na pięciu fundamentalnych składnikach pracy, do których należą troska o środowisko, świadomość ograniczoności zasobów naturalnych, rozsądne finansowanie projektu, odpowiedzialność społeczna, a także solidne rzemiosło. Wszystkie te wątki towarzyszą projektom C.F. Møller na każdym etapie, począwszy od masterplanu aż po najbardziej szczegółowe detale.
© cfmoller_architects
Julian Weyer, który w dzieciństwie przeprowadził się z Niemiec do Danii, posiada rozległe doświadczenie w dziedzinie architektury, architektury krajobrazu oraz urbanistyki, co dokumentują wielokrotnie nagradzane realizacje. Jako partner w C.F. Møller, kieruje projektami na terenie Danii, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii, tworząc rozwiązania, w których architektura i przestrzeń idą ręka w rękę z równowagą środowiskową. Jego najbardziej znana realizacja to Międzynarodowa Szkoła w Kopenhadze, której elewacja niemal w całości składa się z paneli baterii słonecznych. Wytwarzają one energię, potrzebną do działania całemu obiektowi, przez co sam dla siebie produkuje on prąd.
O swoich staraniach o ekologię, Julian Weyer opowie 23 kwietnia na profilu @mastersofarchitecture na Instagramie. Część spotkania przyjmie formę Q&A, więc będzie okazja do zadawania pytań na żywo.