Nie tylko architekci i projektanci reagują na zmiany związane z kwarantanną wywołaną pandemią. Możemy przypuszczać, że nawet w tej chwili socjologowie i antropolodzy debatują nad przyszłością społeczeństw i nad skutkami obecnej sytuacji. Oprócz nich swoje badania prowadzą również artyści. Sztuka współczesna reaguje niczym sejsmograf na problemy wynikające z następstw izolacji. Fasady domów stają się przestrzenią wypowiedzi artystycznej.
Na zaproszenie konfederacji muzeów L'Internationale kilkunastu artystów: Babi Badalov, Osman Bozkurt, Simnikiwe Buhlungu, Ola Hassanain, Sanja Iveković, Siniša Labrović, Rogelio López Cuenca i Elo Vega, Kate Newby, Daniela Ortiz, Zeyno Pekünlü, Maja Smrekar, Isidoro Valcárcel Medina, Guy Woueté, Akram Zaatari oraz Paweł Żukowski rozpoczęło rozmowę na temat obecnych warunków swojej pracy i życia, a także przestrzeni i miejsc, w których się one toczą. Ich refleksje oferują nowe spojrzenie na to, czym jest przestrzeń publiczna i prywatna, na pojęcie solidarności oraz krytyki społecznej, nieodłącznie wiążące się z obecną sytuacją.
W dniu, kiedy prezydent Tito odwiedził Zagrzeb w 1979 roku, artystka Sanja Iveković wykonała na swoim balkonie 18-minutowy performans pod tytułem Trójkąt (1979). Wyszła na balkon z książką, czytała i piła whisky oraz poruszała się tak, jakby się masturbowała, aż do pojawienia się służby bezpieczeństwa, która kazała jej wejść z powrotem do domu. Czy domowe przestrzenie, podobnie jak balkon Sanji Iveković w późnych latach 70. XX wieku, nadal noszą w sobie subwersywny potencjał i umożliwiają publiczne zabranie głosu?
Artyści zabierają głos
W czasie globalnej izolacji przestrzeń wirtualna, a także okna, balkony i fasady naszych domów zyskały funkcję oraz znaczenie placów ulicznych dla wyrażania wspólnotowych treści i emocji, tym samym zamazując granicę pomiędzy przestrzenią publiczną i prywatną. Artyści na kwarantannie na swój skromny sposób dołączają do rozmowy na temat efektów pandemii, na powrót zastanawiając się nad kanałami komunikacji, które wpłynęły na obecne postrzeganie oraz konsumowanie informacji, a także starając się przemyśleć potencjał istniejących przestrzeni.
Od 21 kwietnia 2020 wypowiedzi artystyczne będą udostępniane online poprzez media społecznościowe L'Internationale, @internationaleonline i MSN Warszawa oraz strony internetowe i media społecznościowe poszczególnych członków konfederacji. Propozycje artystów będą publikowane dwa razy w tygodniu: we wtorki i w czwartki.