Wystartowała 18. pełnoletnia edycja Łódź Design Festival, której motyw przewodni skupia się na komforcie i tym, jak współczesny design reaguje na zmieniające się potrzeby społeczeństwa. Co ciekawego znajdziecie w tegorocznym programie?
Żyjemy obecnie w ciągłym poszukiwaniu satysfakcji i dobrego samopoczucia, a przyspieszające zmiany stawiają przed nami nowe wyzwania — podkreśla Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival. — [...] odkryjemy, jak komfort przenika daleko poza tradycyjne wygody fizyczne, obejmując subtelne elementy, takie jak harmonia, spokój ducha oraz indywidualne potrzeby użytkowników. Pokażemy, że odpowiednio zaprojektowane otoczenie sprzyja nie tylko dobremu samopoczuciu, lecz również odzwierciedla naszą unikalną tożsamość i pożądany styl życia — dodaje.
Hasło „komfort” mieści w sobie rozmaite znaczenia i aspekty, w programie festiwalu nie zabraknie więc przykładów wpływu natury na nasze zdrowie, czy sposobów kształtowania przestrzeni współczesnych miast. Na uczestników wydarzenia czeka łącznie 60 różnych propozycji — jest z czego wybierać!
O projektowaniu innowacyjnych rozwiązań metodą design thinking podczas warsztatów „Design przestrzeni publicznych dla komfortu społecznego” opowiedzą specjalistki z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Podobny wątek — zrównoważone i inkluzywne przestrzenie („Sustainable inclusive space”) — będą przedmiotem całodziennego wydarzenia organizowanego we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Eksperci i ekspertki rozmawiać będą o, między innymi, regenatywnych przestrzeniach architektonicznych, adaptacji i mitygacji miast do zmiany klimatu, zasadach designu dostępnego według Ronalda Mace'a oraz o tym, w jaki sposób Big data i AI mogą wpłynąć na proces projektowy w przypadku rozwiązań dostępnych.
Ważnym punktem programu jak co roku jest ARCHIBLOK. O komforcie w mieście rozmawiać będą Filip Springer, Agata Szydłowska, Natalia Olszewska, Paweł Grobelny, Kasper Jakubowski i Jan Mencwel.
Na tegorocznym ARCHIBLOKU dokonamy zamachu na świętość. Oto bowiem bierzemy na warsztat pojęcie kluczowe dla naszej europejskiej, zachodniej tożsamości i dla wynikającego z niej myślenia o projektowaniu. Tym pojęciem jest komfort. Ma on tę niezwykłą cechę, że dość szybko staje się dla nas niewidzialny. Zjawia się, czasem znienacka, a czasem długo wyczekiwany, cieszymy się nim chwilę, a później do niego przyzwyczajamy — zapowiada wydarzenie Filip Springer.
Prelekcjom, debatom, warsztatom i spacerom wokół komfortu towarzyszą projekcje filmowe, wystawy i podcasty — o żaluzjach, patchworkach i egzotycznych dodatkach, czyli o komforcie mieszkaniowym i tym, co było modne w latach 90. i 00. na bazie czasopism wnętrzarskich z tamtych czasów i najnowszej książki Anny Cymer „Długie lata 90.” — w nostalgiczną podróż zabiorą Was Mateusz Witkowski i Bartek Przybyszewski, twórcy Podcastex, a o komforcie w przestrzeni Karolinie Kaim opowiada Marta Sękulska-Wrońska.
Obok tradycyjnych wystaw towarzyszących ŁDF, czyli „make me! — Laboratorium innowacji”, prezentującej prace młodych projektantek i projektantów z całego świata i „must have”, na której prezentowane będą najlepsze przykłady rodzimego designu, zobaczyć będzie można ekspozycje „Póki pną pnie”, podejmującą temat zieleni w mieście czy „Na stołach”, o kulturowych i społecznych sensach spożywania.
Podczas tegorocznej edycji Łódź Design Festival zostanie zainaugurowany również projekt NeuroDiver — Comfort Space LAB, któremu patronuje A&B. Kwestionuje on prymat „większości” w kontekście projektowania, koncentrując się na neuroróżnorodności. Jego celem jest wyznaczenie nowych kierunków w kształtowaniu przestrzeni publicznych dostępnych i bezpiecznych dla osób neuroatypowych, a także budowanie świadomości społeczeństwa, rozwijanie empatii i wrażliwości na różnorodność. Manifestem działań inicjatywy będzie przestrzeń eksperymentalno-edukacyjna, która przeprowadzi odbiorców przez kilkuetapowy proces dochodzenia do inkluzywności w kształtowaniu środowiska. Projekt realizowany jest przez interdyscyplinarny zespół w składzie: Dominika Zawojska-Kuriata (pomysłodawczyni i kuratorka przestrzeni eksperymentalno-edukacyjnej), Zuzanna Bogucka, Aleksandra Rodzewicz, Katarzyna Sentycz, Anna Petersburska i Irek Kuriata.
Najbliższy tydzień w Łodzi pełen będzie ciekawych wydarzeń, także w miejskiej przestrzeni. Szczegółowy program znajdziecie na stronie wydarzenia. Dla tych, którzy nie będą mogli wybrać się na ŁDF mamy dobre wiadomości — przygotujemy dla Was relację, a w festiwalowej zakładce „multimedia” pojawiają się materiały do odsłuchania online, w dowolnym czasie i w komfortowych warunkach.