Jury konkursu było zgodne w swojej ocenie – za najlepszy projekt uznano pracę Mirosława Nizio. Jednym z założeń pomnika było podkreślenie zjednoczenia społeczeństwa polskiego pomimo podziałów politycznych w decydującym momencie wojny polsko-bolszewickiej. Symboliczne wydaje się więc, że sam projekt został wybrany jednogłośnie, ponad dzisiejszymi podziałami.
Zwycięski pomnik stanie na Placu na Rozdrożu w Warszawie, będzie miał wysokość dwudziestu trzech metrów – będzie wyrastać z zieleni placu, niczym wielka wskazówka zegara słonecznego. U jego podnóża znajdzie się fontanna w formie okręgu, który przecinać będzie dwanaście linii. Dzięki swojemu kształtowi pomnik sprawia wrażenie zatrzymanego w ruchu, a jego skręt – przeciwny do wskazówek zegara – wskazywać ma na chęć odwrócenia biegu historii i czasu, dzięki odwadze Polaków. Celem autorów jest wyraźne wskazanie, że ówczesna walka o europejskie wartości rozgrywała się właśnie w Polsce, w Warszawie. Przestrzeń została tak zaplanowana, by mogły odbywać się tam różnego rodzaju akcje artystyczne, m.in. przewidziano możliwość wyświetlania pokazów multimedialnych na ekranie wodnym fontanny. Okolice pomnika mają być przyjazne dla każdego mieszkańca, stąd pomysł obsadzenia ich różnoraką roślinnością.
Praca ta otrzymała pierwszą nagrodę w kwocie 50 000 PLN brutto oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na uszczegółowienie pracy konkursowej. Pracę uznano za najlepszą ze względu na wartości artystyczne i czytelność ideową symbolicznego przekazu. Zaproponowana forma upamiętnienia umiejętnie podkreśla cywilizacyjną, a nie tylko militarną rolę bitwy warszawskiej. Wertykalny gnomon w połączeniu z koncentryczną formą platformy dla elementów wodnych dobrze wpisują się w kontekst placu, w którego gwiaździstej formie zaakcentowana jest jednocześnie osiowość. Prosta forma obelisku dzięki skręceniu zyskuje nowe możliwości interpretacji i oddaje powagę zwycięstwa. Historyczny triumf znajduje swoje widoczne miejsce w panoramie miasta. Zakomponowana woda i zieleń tworzą przy tym przyjazną przestrzeń miejską, gdzie po prostu chce się chodzić. Koncepcja jest otwarta na nowe możliwości i uzupełnienia funkcji. — powiedziała przewodnicząca sądu Marlena Happach, architektka, dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.
Wizualizacja
©Nizio Design International
Jury wyłoniło również drugie miejsce, które przyznało Karolowi Badynie w wysokości 40 tysięcy PLN, a także wyróżnienia dla Marcina Kwietowicza i Konrada Żaglewskiego z Warszawy oraz Tomasza Birezowskiego, Piotra Dynowskiego i Mateusza Trojanowskiego z Warszawy. Wyróżnienia honorowe trafiły do: Autorskiej Pracowni Projektowej 2 arch. Barbara Getter i Autorskiej Pracowni Projektowo-Plastyczna, artysta rzeźbiarz arch. Andrzej Getter, Kraków oraz do Pawła Nowickiego i Macieja Walczyna z Warszawy.
dyskusja pokonkursowa
wydaje się nieunikniona
Pojawianie się nowych pomników w przestrzeni miejskiej zawsze wzbudza dyskusje, niekiedy nawet silne emocje. Stało się tak również w przypadku wizualizacji mającego powstać pomnika projektu Mirosława Nizio. Zahuczało nie tylko na Facebooku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale i na Twitterze. Niepokojące jest to, że gdy same obrady przebiegły w atmosferze zgody, internetowa dyskusja przybrała wymiar hejtu.
skład jury
W skład jury, któremu przewodniczyła Marlena Happach, weszło 20 osób:
dr Adam Buława, Wydział Nauk Historycznych UKSW,
Maria Dydek, architekt, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków,
dr Piotr Szpanowski, za-ca dyrektora Departamentu Dziedzictwa Kulturowego, MKiDN,
Agnieszka Gosik, architekt, Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta,
Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy,
dr Tomasz Konior, architekt,
prof. dr hab. Wiesław Koronowski, Wydział Rzeźby UAP,
Paweł Kurtyka, architekt,
Maciej Kuryłowicz, architekt, SARP,
Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy,
Piotr Mazurek, radny Rady m.st. Warszawy,
Jarosław Sellin, sekretarz stanu w MKiDN,
dr Paulina Sikorska, wiceprezes Oddziału Warszawskiego TUP i członek Zarządu Głównego TUP,
Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa, Instytut Pamięci Narodowej,
dr Agata Szydłowska, Wydział Wzornictwa, ASP w Warszawie,
Wojciech Wagner, za-ca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego,
Piotr Walkowiak, architekt,
Zbigniew Wieloch, architekt, Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta,
Tomasz Żyłka, radny Rady m.st. Warszawy.
Wszystkie prace konkursowe będzie można zobaczyć w Pawilonie Zodiak od poniedziałku 2 marca br.