W dniach 22–25 sierpnia br. w Gdyni odbędzie się IX edycja festiwalu Weekend Architektury, którego hasłem przewodnim jest MINIMUM. Wydarzenie, jak zapowiadają organizatorzy, będzie składało się z kilkunastu otwartych, bezpłatnych modułów, w których uczestniczyć będą mogli miłośnicy architektury, urbanistyki i dizajnu, jak również zainteresowani mieszkańcy oraz przebywający w mieście turyści.
Weekend Architektury to wydarzenie, podczas którego poruszane będą zarówno kwestie wdrażania rozwiązań proekologicznych, pozostawiających jak najmniejszy ślad węglowy, jak i postulaty odwołujące się do uwzględniania przez planistów i architektów ważnych potrzeb społecznych w mieście. Gośćmi, w tym prelegentami i panelistami festiwalu, będą znani architekci, eksperci oraz badacze historii architektury. Festiwal składa się z ośmiu bloków tematycznych — ARCHI Foto Dzień, ARCHI FILM, Apartament Minimum, ARCHI SPACER, ARCHI PRELEKCJE, ARCHI DEBATA, ARCHI WARSZTATY i ARCHI Wystawy.
Architektura na filmowo
W ramach bloku ARCHI FILM, prezentowane będą takie obrazy jak m.in. „Duch Bauhausu” (2018), „REM” (2016), „Architektura Nieskończoności” (2018). ARCHI FILM to znakomita okazja do rozmów i dyskusji nie tylko o filmie, ale także o miejscach, ludziach i architekturze — najczęstszych bohaterach prezentowanych obrazów.
Projekcje odbędą się w sali Goplana Gdyńskiego Centrum Filmowego (pl. Grunwaldzki 2) oraz Sali Teatralnej Konsulatu Kultury (ul. Jana z Kolna 25).
Architektura w kadrze
W czasie Weekendu Architektury odbędą się wydarzenia zachęcające do współpracy grupy pasjonatów fotografii architektury modernistycznej. Miłośników fotografii architektonicznej powinien zainteresować także Otwarty Foto Spacer, wernisaż wystawy Gdyński Modernizm w Obiektywie, wieczorne projekcje oraz pokazy foto-filmowe.
Przestrzeń do dyskusji
Celem festiwalu jest stworzenie płaszczyzny do rozmów oraz rozważań o współczesnej architekturze i przestrzeni miejskiej. Pierwszy dzień ARCHI PRELEKCJI pt. „Życie między budynkami” (23 sierpnia, 12:15–16:30) będzie okazją do analizy różnych możliwości aktywizowania życia mieszkańców oraz przyciągania do miasta nowych, kreatywnych jednostek, a także do zwrócenia uwagi na potencjalne zagrożenia oraz błędy, których warto unikać przy planowaniu czy rewitalizacji tkanki miejskiej.
Bliskie spotkania z architekturą współczesną
Uczestnicy Weekendu Architektury w ramach ARCHI PRELEKCJI będą mogli także wziąć aktywny udział w dwóch tematycznych panelach dyskusyjnych z udziałem zaproszonych ekspertów, w tym architektów, urbanistów oraz badaczy architektury. Wśród zaproszonych gości festiwalu są między innymi: Jakub Szczęsny (SZCZ), Konrad Grabowiecki (BBGK Architekci), Stanisław i Krystyna Fiszer (Fiszer Atelier 41), Monika Arczyńska i Łukasz Pancewicz (A2P2), architekci z pracowni WXCA, Michał Stangel (Politechnika Śląska), Radosław Czerniejewski (Pracownia CGL), Kazimierz Butelski (Politechnika Krakowska), Jacek Friedrich (Uniwersytet Gdański, Muzeum Miasta), Michał Pszczółkowski (ASP w Gdańsku), Hubert Bilewicz (Uniwersytet Gdański), Aleksandra Sumorok (ASP w Łodzi), Magdalena Adamus (LOFT), Tomasz Janiszewski (BJK Architekci), Grzegorz Mika (Politechnika Warszawska), Wojciech Niebrzydowski (Politechnika Białostocka).
Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu.
oprac. red.
na podstawie informacji prasowej