O produkcji przestrzeni mieszkaniowej i dewelopersko-architektonicznych trikach opowie wystawa „Produkt osiedle”. Wernisaż 11 czerwca.
W krakowskiej Spółdzielni Ogniwo od najbliższego piątku oglądać będzie można instalację „Produkt osiedle”. Przygotowana pierwotnie na potrzeby festiwalu Warszawa w budowie w 2016 roku była częścią większej wystawy zatytułowanej „Wreszcie we własnym domu. Dom polski w transformacji”. Organizatorem krakowskiego pokazu jest czasopismo „Autoportret” i Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, a pokaz związany jest z wydaniem kwartalnika poświęconego „Kwestii mieszkaniowej po ‘89”.
strategie patodeweloperki
fot. Kacper Kępiński
Prezentowane w reklamach, na targach nieruchomości i stronach internetowych inwestycje to skończone i spójne produkty mieszkaniowe. W opisach mowa jest o atutach lokalizacji, historii, wielkości i jakości planowanych terenów zielonych, przestronności osiedla i jasnych mieszkaniach w nowocześnie zaprojektowanych budynkach. Makiety i wizualizacje to stwarzający pozory sztafaż – szczęśliwi i aktywni mieszkańcy, bujna zieleń, drogie samochody, balony, ptaki, fortepiany i wszechogarniający blask słońca. Żadnej z tych rzeczy nie kupuje się jednak w pakiecie z mieszkaniem. W rzeczywistości deweloperzy posługują się imitacją. Pozornie zielona przestrzeń i atrapy szlachetnych materiałów, niefunkcjonalne układy mieszkań, ciemne zaułki i niedoświetlone pokoje. Naprawdę liczy się PUM – czyli powierzchnia użytkowa mieszkalna. Cała reszta jest tylko kostiumem pozwalającym ukryć to, w jaki sposób deweloper wraz z architektami wykorzystali maksimum możliwości działki, często kreatywnie i wbrew intencjom autorów, interpretując zapisy dokumentów planistycznych i normy budowlane. Stąd też współczesną architekturę mieszkaniową często określa się „pumizmem”, a proces jej powstawania „wyciskaniem PUM-u”.
makiety i infografiki
fot. Kacper Kępiński
Na wystawie zostaną pokazane makiety i grafiki pokazujące sposoby maksymalizacji zysku przez deweloperów przy pomocy architektów. Prezentacja ma być okazją do postawienia pytań o jakość życia i mieszkania w nowych budynkach i zachęcić do dyskusji na temat wartości architektury mieszkaniowej.
Pokaz towarzyszy wydaniu numeru „Autoportretu” „Kwestia mieszkaniowa po ‘89” i jest współfinansowany ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego w ramach projektu Housing problem in Central Europe after the transition of 1989.
Wystawa Produkt osiedle
12.06.2021-11.07.2021
Autor: Kacper Kępiński
Miejsce: Spółdzielnia Ogniwo, ul. Smolki 11a w Krakowi
Organizatorzy: kwartalnik „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni” oraz Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
Wernisaż: 11.06.2021 (piątek), godz. 18.30
Facebook: link