Zaprojektowane przez Michaela Thoneta – stolarza, pochodzącego z Niemiec. Początkowo nazywało się Chair Coffee-house, co w wolnym tłumaczeniu oznacza Krzesło kawiarniane. Składało się z oddzielnych elementów i było pierwszym meblem wprowadzonym do produkcji masowej na świecie.
Krzesła zaprojektowane przez Michaela Thoneta
© Pexels
Mebel niezwykle popularny
Szacowany nakład to ponad 50 milionów sztuk. Na jego popularność główny wpływ miały atrakcyjna cena oraz wygoda transportowania – płaskie paczki, do których zapakowane były poszczególne elementy, składano w miejscach sprzedaży.
Jego fenomen polega również na wyrafinowanej formie, która została uzyskana w procesie zginania drewna. Autor projektu udoskonalił technikę – drewniane pręty formował przy użyciu pary pod ciśnieniem, dzięki czemu drewno wchłaniało wilgoć, stając się bardziej elastyczne. Zginanie było metodą bardzo satysfakcjonującą, gdyż eliminowało potrzebę wprowadzania dodatkowych elementów łączących. Mebel poza tym, że doskonale się prezentuje, wkomponowując się w niejedną aranżację, jest także całkiem wygodny.
Krzesło nr 14 zaprojektowane przez Michaela Thoneta
© Unsplash
…oraz doceniony przez wybitnych projektantów
To niewątpliwie nowatorskie i eleganckie krzesło, uznawane było za jeden z najbardziej udanych produktów przemysłu użytkowego na świecie. Potwierdzeniem tego mogą być słowa słynnego architekta czasów modernizmu – Le Corbusiera, który docenił je, mówiąc: Przedmiot bardziej elegancki, precyzyjniej dopracowany i praktyczniejszy nie został wytworzony jeszcze nigdy. W 1865 roku firma Gebrüder Thonet za koncepcję krzesła nr 14 zdobyła złoty medal na Wystawie Światowej w Paryżu.
Krzesło nr 14 zaprojektowane przez Michaela Thoneta
© Pexels
Dziś krzesło Thoneta stało się meblem kultowym i pożądanym przez wielbicieli stylu retro oraz vintage. Obecnie sprzedaje się ja głównie w wersji scalonej. Możemy spotkać je zarówno w domach prywatnych, jak i klimatycznych kawiarniach.