Spośród stu projektów marsjańskich kolonii nadesłanych z całego świata organizacja Mars Society wybrała tylko dziesięć. Ich autorzy szczegółowo zaprezentują swoje rozwiązania w USA. Do finału Mars Colony Prize dostały się aż dwie ekipy z Polski — zespoły studentów Politechniki Wrocławskiej.
Polskie propozycje marsjańskiego osiedla to „Ideacity” i „Twardowsky”. Teraz czeka je prezentacja przed jurorami konkursu podczas Mars Society Convention, która odbędzie się w połowie października br. na Uniwersytecie Południowej Kalifornii.
„Ideacity”
Projekt stworzyła grupa Innspace, której zespół tworzą: Beata Suścicka z Wydziału Architektury, Magdalena Łabowska i Piotr Torchała z Wydziału Mechanicznego oraz Justyna Pelc i Andrzej Reinke z Wydziału Informatyki i Zarządzania.
„Ideacity” wykorzystuje renesansową koncepcję miasta idealnego. Zakłada więc krótkie odległości (miasto mieści się na planie sześciokąta o boku 400 metrów), centrum będące głównym punktem kolonii i stworzenie sieci zarówno podziemnych tuneli pozwalających poruszać się po mieście bez narażania się na zewnętrzne warunki, jak i dróg na powierzchni umożliwiających ruch pojazdów z ładunkami. Bliżej centrum studenci zaprojektowali budynki przeznaczone do codziennego funkcjonowania, natomiast w zewnętrznej części miasta ulokowali zabudowania przemysłowe. Większość zabudowy znajduje się pod ziemią, co pozwala chronić mieszkańców przed promieniowaniem.
Fragmet projketu „Ideacity”
© Grupa Innspace
Osiedle „Ideacity” miałoby powstać na gładkiej równinie Arcadia Planitia. Studenci wybrali ten obszar ze względu na uformowanie terenu i dostęp do zasobów (badania pokazują, że może tam być woda). Ponieważ SpaceX Elona Muska rozważa właśnie tę lokalizację jako najlepsze miejsce do lądowania na Marsie i rozwijania tam osady, będzie to też prawdopodobnie najlepiej poznany obszar na Marsie.
„Twardowsky”
Nad projektem pracowali wspólnie studenci i doktoranci skupieni wokół inicjatywy badawczej Space is More i Projektu Scorpio, z pomocą kilku członków z Koła Naukowego MOS i inicjatywy LabDigiFab. Zespół tworzy dziewiętnaście osób: Joanna Kuźma, Natalia Ćwilichowska, Katarzyna Lis, Sławek Malkowski, Dariusz Szczotkowski, Szymon Łój, Orest Savystskyi, Dominik Liskiewicz, Wojciech Fikus, Jakub Nalewaj, Anna Jurga, Leszek Orzechowski, Bartosz Drozd, Paweł Górniak, Krzysztof Ratajczak, Paweł Piszko, Maciej Piorun, Amanda Solaniuk i Anna Wójcik.
Ich kolonia miałaby powstać w kraterze Jezero — miejscu planowanego lądowania misji Mars 2020 amerykańskiej agencji NASA. Mieszkańcy byliby tam podzieleni na grupy po dwieście osób.
Wizualizacja kolonii „Twardowsky”
© Wojciech Fikus
W ten sposób mają szansę się poznać, nie być anonimowymi w tłumie, to ważne choćby ze względu na ryzyko anomii, czyli poczucia niepewności i bezcelowości, jakiego może doświadczyć człowiek w takiej bazie ze względu na nowe miejsce i zerwanie dotychczasowych kontaktów. Tego chcemy oczywiście uniknąć. Dlatego mniejsze grupy, ale także i inne rozwiązania, jakie zaproponowaliśmy, np. w naszej kolonii mieszkańcy przebywaliby w dużych otwartych przestrzeniach. Zaprojektowaliśmy naprawdę olbrzymią przestrzeń, do tego w układzie tarasowym, co otwiera widok na cały obiekt. Mieszkania kolonizatorów sąsiadowałyby tam m.in. z restauracjami, kafejkami, sklepami czy placówkami medycznymi. Nie byłoby tam więc martwych sypialnianych uliczek, które mogłyby przygnębiać. — mówił Orest Savytskyi — student z Wydziału Architektury, który w projekcie zajmował się kwestiami architektonicznymi i urbanistycznymi.
„Twardowsky” posiada dużo otwartych terenów z zielenią i wodospadami. Dzieli się na pięć jednostek połączonych placem głównym, z którego kursuje kolejka. W każdej z planowanych jednostek umieszczono rośliny, z których powstaje żywność. Jej wytwarzanie oparte jest o akwaponikę, czyli połączenie hodowli ryb w wielkich akwariach z uprawą roślin w wodzie.
Więcej informacji na temat projektów i nagrody można znaleźć na stronie Politechniki Wrocławskiej.
Pełna lista finalistów Mars Colony Prize Competition.
oprac. red.
na podstawie informacji prasowej
Ilustracje dzięki uprzejmości Politechniki Wrocławskiej