Mobilny, zawieszony dom
Dom stworzony przez studentki Politechniki Białostockiej znajduje się w Kanadzie, w sercu starego lasu na terenach bagiennych. Budynek zaprojektowany został w lekkiej konstrukcji z drewna klejonego. Swoim kształtem przypomina tipi oraz drzewo iglaste. Obiekt usytuowany jest na planie koła z rozstawem słupów co trzydzieści stopni. Wnętrze osłonięte zostało fasadą szklaną i częściowo przysłonięte materiałem dla zapewnienia prywatności i komfortu użytkownikom. Modułowa konstrukcja umożliwia łatwe i wygodne przeniesienie budynku. Jej stabilność uzyskana została poprzez zawieszenie budynku na stalowych słupach konstrukcyjnych, wspieranych stalowymi linami wraz ze spajającymi całość drewnianymi kładkami.
modułowa konstrukcja umożliwia łatwe przeniesienie obiektu
© Alicja Jaroszek, Justyna Laszczkowska
Mieszkanie w lesie
Budynek zmienia się wraz ze stopniem wilgotności i porami roku, dzięki czemu stosunkowo prosta forma zyskuje element nieprzewidywalności natury. W projekcie autorki uwzględniły system nawadniający, który przechodzi przez konstrukcję i kończy na podłożu bagiennym. Jak twierdzą autorki:
Odbudowa terenów podmokłych w celu zapewnienia odporności na zmianę klimatu jest problemem globalnym, a naszą ideę można zastosować na całym świecie. Dzięki temu projektowi przywracamy atrakcyjność obszarów podmokłych, poprawiamy jakość życia, ale również zwiększamy świadomość ludzi na temat zanieczyszczenia.
Zaprojektowany obiekt kształtem przypominający drzewo składa się z trzech różnych poziomów. Jego konstrukcja podtrzymująca jest powtórzeniem kątów domu — zabieg ten czyni ją optycznie lżejszą. Fasada dzięki panelom wykonanym z materiału może być dowolnie zmieniana przez użytkowników. Siatka wspinaczkowa we wnętrzu to alternatywny sposób dotarcia na wszystkie piętra domu. Do obiektu prowadzą również kładki zawieszone w koronach drzew.
oprac.: Dobrawa Bies
ilustracje dzięki uprzejmości Alicji Jaroszek i Justyny Laszczkowskiej