Zapraszamy na cykl wydarzeń towarzyszący wystawie pt. „MNIE TU NIE MA. Ludzki wymiar architektury” odbywającej się w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Zaproszeni goście będą zastanawiać się, czy istnieje idealny model zamieszkiwania, jakie są alternatywne sposoby i z czym możliwe jest zaspokojenie wszystkich potrzeb mieszkaniowych?
„Blok #4 | dach nad głową” to cykl sześciu spotkań – wykładów online. Posiadanie własnego „M” kojarzy się z brakiem przypadkowości, poczuciem bezpieczeństwa, możliwością spersonalizowania wnętrza, oswojenia i naznaczenia go własną osobowością. Zwolennicy innych sposobów zamieszkiwania cenią sobie jednak elastyczność, brak zakotwiczenia oraz wieloletnich zobowiązań...
Czy istnieje zatem model idealny? Co z alternatywnymi sposobami zamieszkiwania? Czy w naszym środowisku możliwe jest zaspokojenie wszystkich potrzeb mieszkaniowych?
Zaproszeni goście:
- Anna Cymer,
- Dorota Jarodzka-Śródka,
- Kazimierz Śródka,
- Anna Fluder,
- Agata Twardoch,
- Iwona Borowik,
- Adam Mańczak,
- Agnieszka Labus,
- Natalia Fiedorczuk-Cieślak,
- Jan Śpiewak,
- Michał Duda,
- Tomasz Piątek.
„Historia bloków. Kiedy nasz świat podzielił się na osiedla?”
Cykl wydarzeń otwiera wyład Anny Cymer. Le Corbusier i wielka płyta, Karta Ateńska i blokowiska, Bauhaus, Superjednostka, punktowce i klatkowce — wiele haseł kojarzy nam się z blokami, w których wciąż mieszka większość Polek i Polaków. Tak jak jedni wolą e-booki, inni czytają tylko papierowe książki, tak jednym dobrze się żyje na osiedlach, inni nie wytrzymaliby w bloku ani chwili. Duże zespoły mieszkaniowe — czy się na to podoba czy nie — kształtują w znacznym stopniu krajobraz naszych miast, a co za tym idzie sposób ich funkcjonowania i naszego życia. Czy wiemy, skąd się właściwie wzięły bloki, jakie idee stały za powstaniem pierwszych z nich, co miały dać, co zmienić? Jak wyglądały pierwsze osiedla i czy dużo do dziś nam zostało z tamtych pionierskich idei?
kalendarium wydarzeń
- 30 czerwca br. godz. 18.00 — „Historia bloków. Kiedy nasz świat podzielił się na osiedla?”, wykład
- 13 lipca br. godz. 12.00 — „Zamiast wernisażu”, oprowadzanie po wystawie,
- 25 lipca br. godz. 12.00 — „Jakie wartości w urbanistyce i architekturze obroniły się w czasie pandemii?”
- 8 sierpnia br. godz. 12.00 — „Przywrócone do życia”, spacer z architektami po Browarach Wrocławskich
- 18 sierpnia br. 12.00 — „Społeczna odpowiedzialność architekta”, rozmowa
- 25 sierpnia br. 12.00 — „Jeśli nie własność, to co?”, debata.
Wszystkie wydarzenia będą dostępne online na stronie „Blok #4 | dach nad głową”