Nie sposób zliczyć ilu młodych architektów swoje marzenia o projektowaniu zaczynało od klocków LEGO. Duńska zabawka rozpala wyobraźnie i kreatywność, a także stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek niewielkiego skandynawskiego kraju. Niedługo może pomóc wypromować jeden polski region.
Klocki LEGO to jedna z najbardziej rozpoznawalnych zabawek na świecie. Niewielkie klocki, z których możemy składać i konstruować wszystko, na co pozwala fizyka i nasza wyobraźnia pobudzają wyobraźnie na całym świecie, niezależnie od wieku czy miejsca pochodzenia. LEGO to dziś nie tylko infantylna zabawka, ale często przydatne narzędzie — z duńskiej zabawki korzystano między innymi podczas Festiwalu Otwartych Pracowni Architektonicznych w Horizone Studio.
Dom z otwartymi okiennicami
© Łukasz Więcek
Pochodzące z Billund klocki mogą przyczynić się też do promocji Podlasia, a stało się to za pomocą zgłoszonego do konkursu Lego Ideas projektu „Dom z otwartymi okiennicami”, który w kilka dni zdobył wystarczającą ilość głosów, by brać udział w kolejnych fazach konkursu, która finalnie może oznaczać przyjęcie projektu do oferty producenta. To interesujący i do tej pory niespotykany sposób promocji, który w przypadku sukcesu i wprowadzenia zestawu może być zupełnym game-changerem dla regionu.
Dom z otwartymi okiennicami
© Łukasz Więcek
O tym, jak powstał pomysł na klockowy projekt „Domu z otwartymi okiennicami”, skąd nagły sukces w plebiscycie i dlaczego warto układać klocki, opowiada Łukasz Więcek, projektant domu i finalista programu Lego Masters.
Wiktor Bochenek: Jak narodził się pomysł na zaprojektowanie „Dom z otwartymi okiennicami”?
Łukasz Więcek: Z inicjatywą wyszło stowarzyszenie Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna i po dokładnych ustaleniach decyzja była szybko podjęta, żeby tego typu miejsce/budowla powstała z klocków LEGO.
Wiktor: W projekcie istotne było dokładne odwzorowanie nie tylko elewacji i kształtu domów, ale tylko wnętrza. Ile zajęło Panu stworzenie tego projektu.?
Łukasz: Jeśli chodzi o projekt, to był to tak naprawdę szkic” oraz zdjęcia które wykonałem zwiedzając szlak „Kraina Otwartych Okiennic. Projekt elewacji i wybór klocków był tylko w mojej głowie :) Jeśli chodzi o wnętrze, chciałem je lekko unowocześnić co wyszło naprawdę dobrze.
projekt powstał podczas wycieczek po Podlasiu
© Łukasz Więcek
Wiktor: W ekspresowym tempie, zaledwie paru dni udało Panu się przekroczyć próg dziesięć tysięcy głosów na stronie Lego Ideas, który znacznie przybliża do realizacji projektu przez Lego. Spodziewał się Pan takiego efektu?
Łukasz: Szczerze mówiąc nie, Nie spodziewałem się aż tak szybkiej reakcji. Podczas jednego tygodnia przybyło dwa tysiące głosów, a nagle wystrzeliło i wyszło na to, że w dziesięć dni projekt zdobył ich dziesięć tysięcy.
Wiktor: Jakie są następne kroki w tym konkursie? Czy „Dom z otwartymi okiennicami” może zostać wprowadzona do sprzedaży? Jak wygląda taki proces?
Łukasz: Jeśli chodzi o następne etapy, to projekt przeszedł do finałowej trzydziestki szóstki i teraz tylko trzeba tylko czekać kilka miesięcy na decyzje firmy LEGO.
Dom z otwartymi okiennicami — detal
© Łukasz Więcek
Wiktor: Czy zobaczymy jeszcze kolejne projekty architektoniczne twojego projektu?
Łukasz: Jak najbardziej. Najnowszym projektem, który właśnie skończyłem, jest budowla inspirowana Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku, jest to konstrukcja składająca się z ponad sześć tysięcy klocków i powstała także przy współpracy z Podlaską Regionalną Organizacją Turystyczną a efektu można już oglądać na moich mediach społecznościowych (@lukasdata).
Wiktor: Dlaczego warto układać klocki lego?
Łukasz: Proste i zarazem trudne pytanie. Klocki LEGO bardzo rozwijają nasze umysły, jest to zabawa, która jednocześnie zmusza nas do intensywnego myślenia i co za tym idzie, jest dla każdego w każdym wieku. Ja osobiście planuje budowanie z klocków LEGO przez całe życie :)
Wiktor: Dziękuje za rozmowę.
Dom z otwartymi okiennicami — wnętrze z góry
© Łukasz Więcek