Nina Lipowska, absolwentka architektury Politechniki Poznańskiej otrzymała wyróżnienie w międzynarodowym konkursie „Co-living for elderly”, organizowanym przez UNI competitions. Zadaniem było zaprojektowanie osiedla mieszkaniowego dla seniorów w stolicy Maroka.
Społeczeństwo się starzeje, to fakt. Szacuje się, że do 2050 roku globalna populacja osób po 60 roku życia sięgnie 2,1 miliarda, co znacznie wpłynie na zmiany społeczne, rynek pracy i finansowy. Co istotne 79 procent seniorów będzie mieszkać w krajach dopiero się rozwijających. Czy jesteśmy gotowi sprostać temu wyzwaniu?
osiedle mieszkaniowe dla seniorów w Rabacie
© Nina Lipowska
coliving dla seniorów
Uczestnicy konkursu zostali postawieni przed pytaniem dotyczącym życia w społeczności mieszkaniowej. Czy coliving może być rozwiązaniem dla osób powyżej 55 roku życia? Jak zaprojektować przestrzeń z uwzględnieniem potrzeb osób starszych? Celem konkursu organizowanego przez platformę UNI competitions było stworzenie wzoru projektowego dla wspólnoty mieszkaniowej w Rabacie, w której wiek nie ma znaczenia, a osoby starsze mogą żyć godnie i niezależnie.
celem konkursu było stworzenie wzoru osiedla colivingowego dla osób starszych
© Nina Lipowska
srebrne tsunami
Wzrost populacji osób starszych to zjawisko, które nie bez przyczyny zyskało miano srebrnego tsunami. Pomimo iż wynika ono z pozytywnych aspektów takich, jak rozwój medycyny czy polepszenie poziomu życia, to większość krajów i społeczeństw nie jest przygotowana na zaspokojenie wszystkich potrzeb starszych obywateli. Szczególnie trudne wyzwanie stanie przed krajami rozwijającymi się, takimi jak Maroko, które przeżyją w najbliższym czasie największy skok liczby ludności starszego pokolenia. Seniorzy poza utrudnieniami związanymi z utratą zdrowia czy wypełnianiem codziennych obowiązków coraz częściej borykają się z depresją wynikającą z samotności i poczucia wykluczenia społecznego. Wiele z tych problemów ma swoją przyczynę w niedostosowaniu mieszkalnictwa do obecnych realiów życia społecznego, gdzie model domu wielopokoleniowego jest od lat nieaktualny, a ludzie na co dzień utrzymują kontakty jedynie z rówieśnikami.
osiedle zostało podzielone na kwartały i połączone częściami wspólnymi
© Nina Lipowska
integracja mieszkańców
Proponowany przez Ninę Lipowską projekt osiedla mieszkaniowego co-life dla seniorów, ma pomóc w tworzeniu się wspierającej i niezależnej wspólnoty dzięki wykorzystaniu modelu mieszkań typu coliving. Praca absolwentki Politechniki Poznańskiej jest dyplomem magisterskim wykonanym pod kierunkiem dr hab. Mariana Fikusa. Budynki mieszkalne wyposażone zostały w wiele części wspólnych rozmieszczonych w taki sposób, aby zapewnić integrację nie tylko w obrębie piętra czy budynku, ale także kwartału, czy całego osiedla. Autorka zaprojektowała niewielkie salony na każdym piętrze oraz salony-łączniki pomiędzy budynkami tak, aby sąsiedzi mogli przemieszczać się swobodnie w obrębie kwartału bez potrzeby wychodzenia na ulicę. Takie rozwiązanie ma nie tylko ułatwić integrację pomiędzy szerszą grupą osób, ale również zwiększyć bezpieczeństwo w przypadku chęci późniejszego powrotu do domu. Dodatkowo jest to rozwiązanie architektoniczne stosowane w tradycyjnych marokańskich miastach.
autorka zaprojektowała niewielkie salony na każdym piętrze oraz salony-łączniki pomiędzy budynkami
© Nina Lipowska
marokańska tradycja budowania
Program dzielnicy został opracowany w taki sposób, aby oferował mieszkańcom różne możliwości spędzania wolnego czasu, takie jak pracownie artystyczne, sport czy miejsca rekreacyjne na świeżym powietrzu. Architektura oraz struktura urbanistyczna kompleksu jest głęboko osadzona w marokańskiej tradycji. Części mieszkalne zostały zaprojektowane na kształt historycznych dzielnic — medin, a domy nawiązują do tradycyjnego budownictwa mieszkaniowego kraju. Całość została zaprojektowana w tradycyjnej technice budowlanej — konstrukcji ścian z ubijanej ziemi, która nie tylko zachwyca naturalną strukturą, ale przede wszystkim ma właściwości izolacyjne przydatne w gorącym klimacie.
Poczytajcie także o pomyśle na połączenie poznańskich dzielnic oraz projekcie mostu w Kopenhadze, których Nina Lipowska jest współautorką.