Paweł Danielak, absolwent architektury Politechniki Poznańskiej zajął drugie miejsce w międzynarodowym konkursie „Thermal Blue”, organizowanym przez UNI competitions. Zadaniem było zaprojektowanie łaźni termalnej na Islandii, która oprócz swoich leczniczych właściwości, będzie atrakcją turystyczną i miejscem integracji.
Łaźnie zbudowane wokół gorących źródeł są używane od wieków — już od czasów Rzymian ludzie wykorzystywali terapeutyczne właściwości wody do oczyszczania, leczenia i relaksu. Jednak z czasem definicja łaźni termalnych uległa zmianie. Z miejsca, w którym można się leczyć, stały się one również przestrzeniami integracji społecznej. Łaźnie w Budapeszcie, laguny na Islandii, czy źródła w Japonii — wszystkie są uczęszczanymi miejscami turystycznymi, znacząco wpływającymi na ekonomię i popularność poszczególnych miast. Gellert Spa w Budapeszcie jest jedną z najbardziej znanych term, w której odbywają się pokazy mody i festiwale.
„Circle of nature” to budynek z betonu zbudowany wokół gorącego źródła
© Paweł Danielak
islandzkie, gorące źródła
Celem zadania konkursowego organizowanego przez platformę UNI competitions było zaprojektowanie łaźni termalnej wokół istniejącego, gorącego źródła na Islandii, wykraczającej poza swoją podstawową funkcję leczniczą. Z populacją liczącą 250 tys. mieszkańców Islandia może pochwalić się 120 basenami publicznymi — co oznacza, że praktycznie w każdej wiosce lub jej okolicy znajduje się jeden akwen ogrzewany geotermalnie. Islandczycy uważają dostęp do publicznych basenów za podstawowe prawa obywatelskie, a jacuzzi jest tak popularne, że uznaje się je za klasyczne miejsce spotkania na drugą randkę.
projektowane termy mają znajdować się w Hveragerði
© Paweł Danielak
Konkursowy obiekt miał być miejscem spotkań i socjalizacji oraz wnosić nową wartość do lokalnego kontekstu. Uczestnicy mieli zaprojektować termy w Hveragerði — mieście o powierzchni 9 kilometrów kwadratowych, oddalonym o 45 kilometrów od Reykjaviku. Hveragerði znajduje się na obszarze silnie geotermalnym, co z jednej strony pozwala nawet na uprawę bananów, a z drugiej sprawia, że teren jest wyjątkowo podatny na trzęsienia ziemi. Budynek projektowany w tym miejscu powinien być wykonany z uwzględnieniem tego zagrożenia. Wytyczną było także stworzenie charakterystycznego obiektu wpisanego w krajobraz, zbudowanego z ekologicznych materiałów i pozwalającego na podziwianie otaczającej go natury. W nowym budynku powinny znaleźć się m.in.: recepcja, zaplecze sanitarne, przestrzenie dla pracowników, biura, restauracja, sklepy oraz oczywiście najważniejsza część z basenami i spa.
spa i doświadczenia sensoryczne
Paweł Danielak zaprojektował obiekt spa na planie koła, którego najważniejszymi założeniami są integracja i doświadczenia sensoryczne.
„Circle of nature” to kompleks, który ma stanowić jeden organizm z całym spektrum możliwości poznawczych. Wszechstronność tego obiektu umożliwia poddanie się różnorodnym doświadczeniom sensorycznym w jednym miejscu i czasie. Przestrzeń koła ma charakter zamknięty, determinujący podjęcie dialogu pomiędzy użytkownikami. — tłumaczy autor.
budynek zbudowany na planie koła umożliwia zarówno integrację, jak i wyciszenie
© Paweł Danielak
Centrum stanowi gorące źródło — to w nim według autora zmienia się percepcja przestrzeni i kumuluje cała energia. Podczas kąpieli użytkownicy, będą mogli eksplorować rozmaite obszary sztuk muzyczno-wizualno-performatywnych. Drugą strefą relaksu są sauny skierowane w stronę gór otaczających obiekt. Takie ulokowanie strefy wellness koresponduje z widokiem na naturę, jednocześnie umożliwiając zrelaksowanie się i wejście w „dialog” z ciszą. Forma budynku została zainspirowana gejzerem, a jego funkcja oraz przestrzeń korelują ze sobą poprzez wpisanie w naturalny krajobraz miejsca, którego charakter podkreśla surowy beton.
kształt obiektu został zainspirowany gejzerem
© Paweł Danielak
Paweł Danielak zdobył także pierwsze miejsce w tym samym konkursie. O jego zwycięskim projekcie, będącym jednocześnie pracą magisterską poczytacie tutaj.
Poczytajcie także o projektach mostu w Kopenhadze i Iceland Volcano Museum, których Paweł Danielak jest współautorem.