Arek Stokłosa absolwent Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki wraz ze startupem Estimote stworzyli serię urządzeń ułatwiających walkę z koronawirusem.
Pandemia wirusa SARS-CoV-2 postawiła nas przed koniecznością zweryfikowania niemalże wszystkich mechanizmów funkcjonowania w społeczeństwie. Przede wszystkim zostaliśmy zmuszeni do zrewidowania naszych nawyków dotyczących higieny, podporządkowując się panującym obostrzeniom. Oprócz systematycznej dezynfekcji rąk zalecane jest zachowanie fizycznego dystansu. Odległość pomiędzy osobami, jaką uznano za krytyczną przy przenoszeniu się wirusa, ustalono na 1,5 metra. Poniżej tej wartości prawdopodobieństwo zarażenia znacznie wzrasta. O ile w przestrzeni publicznej przestrzeganie należytych dystansów jest stosunkowo łatwe, tak wewnątrz budynków wymóg ten staje się problematyczny.
dioda sygnalizuje obecny stan pracownika
© Estimote
Pomocny system tracingu
Najlepiej pozostać w domu, niestety nie każdy może pracować zdalnie. W zamkniętych przestrzeniach wewnątrz budynków, gdzie zagęszczenie przebywających jest znaczne, przydatne mogą okazać się rozwiązania tracingu, czyli śledzenia, w których miejscach prawdopodobieństwo zakażenia jest największe. Takie urządzenia proponuje krakowski startup Estimote. Firma specjalizuje się w technologiach mikrolokalizacji z wykorzystaniem beaconów, będących w stanie z krytyczną przy zarażeniu precyzją do kilkudziesięciu centymetrów (a w technologii UWB nawet do paru centymetrów) zmierzyć pozycję osoby lub przedmiotu. Tego typu rozwiązania Estimote wprowadza sukcesywnie od paru lat, będąc zleceniobiorcą takich marek jak Amazon, Apple, czy Nike.
Panic button
Od dwóch lat w Stanach Zjednoczonych wdrażany jest panic button — specjalny rodzaj beacona. Takie urządzenia to przyciski bezpieczeństwa, które pracownicy hoteli noszą przy sobie, by w razie sytuacji alarmowej zgłosić incydent ochronie. Sieć beaconów-latarni, rozmieszczona w budynku, jest w stanie precyzyjnie zlokalizować nadajnik, podając służbom piętro i numer pokoju. Przyspiesza to znacznie uruchomienie akcji interwencyjnej.
jeden z proponowanych beaconów ma formę breloku
© Estimote