Aleksandra Stoltz i Marceli Sobiański w ramach zająć na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej inspirując się kulturą czeską i etiopską, stworzyli projekt kompleksu budynków ambasady Republiki Czeskiej w Addis Abebie.
Studenci pod kierunkiem Ewy Angoneze-Greli zaprojektowali kompleks złożony z odrębnych budynków połączony okrągłymi placami, które nawiązują do tukuli — typowych dla Etiopii domów o owalnym kształcie.
ambasada składa się z odrębnych budynków
© Aleksandra Stoltz, Marceli Sobański
Współczesne, nie zawsze dobre budownictwo Etiopii
Przed pracą nad projektem autorzy zaczerpnęli informacji na temat warunków panujących w Etiopii.
Jak twierdzą studenci:
Przed rozpoczęciem części projektowej niezwykle istotne było dokładne rozeznania w kwestii warunków panujących w tej części kraju. Zastosowanie w projekcie naturalnych materiałów to swego rodzaju sprzeciw wobec działań architektonicznych, które od kilka lat mają miejsce w stolicy Etiopii. Ze względu na znaczny rozwój kraju powstaje tam ogromna ilość nowych budynków, których forma i konstrukcja bardzo często nie uwzględniają lokalnych uwarunkowań. Aktualnie powstające inwestycje są kosztowne, ponieważ materiały niezbędne do ich realizacji sprowadzone są z innych części świata. Same przestrzenie w niedostosowanych do warunków lokalnych przeszklonych obiektach są przegrzane, a użytkownicy nie czują się w nich komfortowo.
analiza nasłonecznienia miała wpływ na projekt
© Aleksandra Stoltz, Marceli Sobański
Lokalne materiały i powrót do tradycji
Nie tak dawno, bo mniej niż sto lat temu w Etiopii panowała tradycja budowania siedmiopiętrowych budynków z gliny, o której obecnie niemal zapomniano. W projekcie kluczowe jest odejście od panujących tendencji i skupienie się na architekturze, która czerpie z lokalnych tradycji i wartości. Skoncentrowanie się na wykorzystaniu lokalnych technik budowlanych i materiałów, które nie obciążają środowiska i korzystają z bogatej i różnorodnej kultury Etiopii. Kraj ten, niegdyś nazywany spichlerzem Afryki, ma bogatą glebę, która zawiera wysoki poziom cząstek gliny. Prawie cały materiał potrzebny do budowy nowych konstrukcji może być wydobyty w Addis Abebie. Głównym budulcem projektu są więc gliniane bloczki konstrukcyjne. Dach i ściany pokryte są specjalną wodoodporną zaprawą, wyprodukowaną z opuncji z soku kaktusowego, soli, wapna i gliny.
okrąłgłe place łączą poszczególne budynki
© Aleksandra Stoltz, Marceli Sobański