Ambasada Australii w Waszyngtonie,
projekt: Bates Smart
W 1964 roku biuro Bates Smart McCutcheon zostało wybrane do zaprojektowania nowej ambasady Australii w Waszyngtonie. To zlecenie zaowocowało powstaniem pierwszego obiektu stworzonego specjalnie dla australijskiej dyplomacji od czasu budowy Australia House w Londynie w latach 1913-1918. Prawie 100 lat później, Bates Smart zaprojektowało nowy budynek ambasady, który oddaje hołd swojemu poprzednikowi, wzniesionemu na tym samym miejscu.
Przejście od międzynarodowego stylu z 1967 roku do nowej architektury symbolizuje rozwój sztuki i kultury Australii oraz celebrację tego, co jest jej wyjątkowym dziedzictwem
— mówi Simon Swaney, były Dyrektor Zarządzający biura
Ambasada Australii w Waszyngtonie — widok od strony 16. ulicy (obok znajduje się Pierwszy Kościół Baptystyczny)
© Joe Fletcher
symbioza budynku z otoczeniem
Ambasada Australii w Waszyngtonie to jedno z największych przedstawicielstw dyplomatycznych kraju, a jej projekt autorstwa Bates Smart łączy w sobie zarówno ważną przestrzeń publiczną, jak i trwały symbol tego kontynentu. Usytuowanie budynku uwzględnia przejście od mieszkalnej zabudowy na północy do bardziej komercyjnej części na południu. Ambasada, o prostokątnym planie ze ściętym jednym z narożników, jest położona niedaleko Scott Circle i harmonijnie wpisuje się w charakter miasta. Jej główne wejście od strony południowej jest skierowane w stronę Białego Domu, podczas gdy wschodnia elewacja zwrócona jest ku zabytkowej dzielnicy przy 16. ulicy.
Ambasada Australii w Waszyngtonie — plan parteru
© Bates Smart
elewacje inspirowane naturą Australii
Bryła ambasady inspirowana jest krajobrazem Australii i oddaje esencję tego starożytnego, rozległego kontynentu, zamieszkiwanego przez najstarszą kulturę świata. Kluczową rolę w projekcie odgrywają materiały i światło — pofałdowane szklane elewacje, przedzielone są poziomymi miedzianymi listwami, tworząc kontrast między ciepłymi odcieniami brązowu a odbijającym się błękitnym niebem. Wygląd budynku zmienia się w ciągu dnia, w zależności od perspektywy obserwatora.
Elewacja ambasady Australii w Waszyngtonie łączy przeszklenia z miedzianymi listwami
© Joe Fletcher
wnętrza ambasady
— Australia w centrum Waszyngtonu
Przezroczysty parter i przestronność wnętrz przywodzi na myśl krajobrazy Australii. W sercu budynku znajduje się duże atrium, które pełni rolę centralnej przestrzeni orientacyjnej, wokół której rozmieszczone są różnorodne strefy dla pracowników.
Ambasada Australii w Waszyngtonie — głównym materiałem wykorzystanym w projekcie jest drewno australijskie
© Joe Fletcher
Głównym materiałem wykorzystanym w projekcie jest drewno australijskie, ułożone w poziome pasy o zróżnicowanej teksturze — od surowej po gładką. Ten zabieg symbolizuje ochronne właściwości kory drzew w cyklu wzrostu, pożaru i odnowy lasów eukaliptusowych. Przeszklenia oraz metalowe listwy wprowadzają grę światła i cienia w kluczowych miejscach rekreacyjnych i biurowych.
Ambasada Australii w Waszyngtonie — widok wnętrza
© Joe Fletcher
strefa socjalna dla pracowników
Centrum socjalne dla personelu stanowi kluczową przestrzeń w budynku. Składa się z szeregu miejsc do odpoczynku, połączonych pionowo reprezentacyjną klatką schodową, co ułatwia przemieszczanie się między działami i sprzyja integracji, budując atmosferę współpracy. Główna przestrzeń socjalna na drugim piętrze pełni funkcję miejsca spotkań, umożliwiając pracownikom kontakt z gośćmi. Bar o swobodnym wystroju, wykonany z trwałych materiałów, nawiązuje do surowego, australijskiego charakteru oraz promuje australijską sztukę i design.
Ambasada Australii w Waszyngtonie — za wystrój wnętrz odpowiadali czołowi australijscy projektanci mebli
© Joe Fletcher
meble z australijskim charakterem
Współpraca z Instytutem Projektowania Australii zaowocowała wyborem czołowych australijskich projektantów mebli, których prace odzwierciedlają estetykę charakterystyczną dla tego kraju. Wśród wyróżnionych elementów znajduje się reinterpretacja ikonicznych sof z lat 60. autorstwa Robyna Boyda w poczekalni, stół konferencyjny zaprojektowany przez Simona Anchera oraz fotele Franco Crea. Ponadto, wnętrza ambasady wzbogacają ekspozycje australijskich dzieł sztuki, które podkreślają bogactwo dziedzictwa kulturowego, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości rdzennych mieszkańców.
Ambasada Australii w Waszyngtonie — widok wnętrza
© Joe Fletcher
ekologiczne podejście
i zrównoważony rozwój
Podejście do ekologii w ambasadzie pokazuje, że Australia jest liderem w zrównoważonym projektowaniu, produkcji i budownictwie. Budynek stara się o certyfikat LEED Gold oraz o przyznanie certyfikatu Greenstar przez Australijską Radę Budownictwa Ekologicznego, co sprawiłoby, że byłby to pierwszy zagraniczny projekt z tym wyróżnieniem.
Ambasada Australii w Waszyngtonie — widok wejścia
© Joe Fletcher
Zespoły projektowe i budowlane z Australii, USA i innych krajów współpracowały, tworząc obiekt, który oddaje australijskiego ducha, przy jednoczesnym poszanowaniu lokalnego kontekstu i wartości międzynarodowej dyplomacji
— podkreśla Steve Jones, Dyrektor Studia
Oprac.: Anastazja Dżupina
Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości pracowni Bates Smart.