W tegorocznej, jubileuszowej, bo 10. już edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI oprócz pięciu wskazanych przez grono nominujących realizacji, redakcja tygodnika wyróżniła kolejnych pięć, najciekawszych ich zdaniem obiektów, które będą miały szansę powalczyć o Nagrodę Internautów. Kto ma szansę w tym roku zdobyć Nagrodę Architektoniczną POLITYKI?
Przyznawane już po raz dziesiąty wyróżnienie w dziedzinie architektury i ładu przestrzennego ma na celu promocję realizacji, które nie tylko wyraźnie poprawiają estetykę otoczenia, są przyjazne użytkownikom, ale i stanowią, jak piszą organizatorzy, symbol dobrego smaku. Złożone z ponad czterdziestu przedstawicieli środowiska architektonicznego — architektów i architektek, urbanistów i urbanistek, krytyków i krytyczek architektury (w tym także Małgorzata Tomczak, redaktorka naczelna A&B) oraz reprezentantów i reprezentantek stowarzyszeń i organizacji działających na rzecz ładu w przestrzeni publicznej — grono nominowało obiekty zrealizowane w poprzednim roku w trzech kategoriach: realizacje architektoniczne, rozwiązania urbanistyczne i sztuka w przestrzeni publicznej. Spośród pięciu wyłonionych w ten sposób obiektów jury wybierze laureata Grand Prix.
finaliści 10. edycji
Nagrody Architektonicznej POLITYKI
Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku projektu pracowni Marlena Wolnik MW Architekci
Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku
fot.: Michał Jędrzejowski © MWArchitekci
Prosty i skromny budynek rybnickiego Centrum Aktywności Lokalnych dzięki przyjaznym materiałom i lekkiej formie tworzy otwartą i integrującą mieszkańców dzielnicy przestrzeń.
Architektura tła jest skromna i wtapiająca się w otoczenie, bardziej kreująca przestrzeń niż sama będąca widoczną kubaturą. Miejsce dostępne dla każdego, „na wyciągnięcie ręki”, zachęcające do tego, by ludzie wyszli z domów, chcieli ze sobą przebywać i wzmacniać więzi zarówno te wzajemne, jak i — poprzez symbolikę miejsca i kształt budynków — dzielnicy z miastem — czytamy w opisie autorskim projektu.
Więcej o realizacji przeczytacie na naszym portalu: Co się dzieje w Rybniku? MWArchitekci projektują CAL-e, i to jak!
Hotel NOBU w Warszawie
projektu medusa group
Nobu Hotel Warsaw
fot.: Nate Cook
Pięciogwiazdkowy hotel o niecodziennej, zaoblonej, ciemnej bryle, w której każda z kondygnacji jest nieco przesunięta, powstał na trójkątnej działce w centrum Warszawy i został połączony z istniejącym, utrzymanym w jasnych barwach budynkiem hotelu Rialto.
Zależało nam na oryginalnym, ale bezkolizyjnym połączeniu. Oprócz dwóch budynków złączyliśmy dwie Warszawy — dzisiejszą, nowoczesną, kosmopolityczną, jak każda stolica z tą dawną, pamiętającą czasy sprzed wojny. [...] Widać, jak polska stolica wyglądała i wygląda dziś. Budynki zostały również połączone ze sobą na zasadzie kontrastu — architektonicznego i kolorystycznego — mówił Przemo Łukasik.
Więcej o realizacji przeczytacie na naszym portalu: Nobu Hotel Warsaw już otwarty! O inwestycji Roberta De Niro rozmawiamy z Przemo Łukasikiem z Medusa Group
Pawilon edukacyjny Kamień w Warszawie
projektu eM4.Pracownia Architektury.Brataniec
Pawilon Edukacyjny Kamień
fot.: Rafał Motyl © Urząd m.st. Warszaw
Nietypowy, przypominający ogromny polodowcowy głaz narzutowy Pawilon Edukacyjny Kamień zlokalizowany jest na warszawskim Golędzinowie, w pobliżu Wisły i okolicznych łąk zalewowych. Dwukondygnacyjny obiekt z otwartą, wielofunkcyjną przestrzenią na parterze i przeznaczoną na wystawy antresolą przybliżać ma użytkownikom naturalne bogactwo rzeki, popularyzować wiedzę o ptakach i nadwiślańskiej przyrodzie oraz propagować ideę ochrony obszarów Natura 2000.
Więcej o realizacji przeczytacie na naszym portalu: Pawilon Edukacyjny Kamień. Nowe miejsce na mapie Warszawy
Przystań kajakarska MOSM w Tychach
projektu RS+ Robert Skitek
przystań kajakowa w Tychach
fot.: Tomasz Zakrzewski
Zlokalizowana nad Jeziorem Paprocańskim w Tychach przystań kajakowa o dynamicznej, przełamanej bryle, funkcjonalnie i wizualnie podzielona jest na dwie strefy — szkoleniową i magazynową. Choć w niższej części obiektu funkcje są rozdzielone, łączy je wspólny, zielony dach z malowniczym widokiem na jezioro. Obłożoną drewnem bryłę otaczają zielone skarpy, a od strony jeziora architekci zaplanowali szerokie schody — trybuny. Całość tworzy atrakcyjną, dostępną dla mieszkańców przestrzeń publiczną.
Więcej o realizacji przeczytacie na naszym portalu: Przystań kajakowa Paprocany. Nowy obiekt nad Jeziorem Paprocańskim
Zespół biurowo‑usługowo‑mieszkalny Elektrownia Powiśle w Warszawie projektu APA Wojciechowski
Elektrownia Powiśle
fot.: Rafał Klos
Działająca od 1904 roku największa i najnowocześniejsza wówczas elektrownia w Polsce zakończyła swoją działalność w 2001 roku. Dzięki przebudowie i adaptacji zabytkowy kompleks przekształcono w centrum handlowe.
Czym wyróżnia się nominowana Elektrownia Powiśle? Dużym szacunkiem do przeszłości. Odrzucono zasadę (niestety, gdzie indziej spotykaną), by zburzyć wszystko, na co tylko pozwoli konserwator, zachowując symboliczne ślady historii. Tu postarano się zachować ich jak najwięcej, co niekiedy wymagało — z uwagi na skalę zniszczeń — dużego wysiłku — pisał na łamach „Polityki” Piotr Sarzyński.
Więcej o realizacji przeczytacie na naszym portalu: Elektrownia Powiśle – nowe centrum handlowe na mapie Warszawy
wyróżniona piątka
W tym roku, z okazji jubileuszu plebiscytu, redakcja tygdoniaka zdecydowała się wybrać pięć kolejnych obiektów, które, choć nie będą ubiekać się o Grand Prix, wezmą udział trwającym do 25 kwietnia głosowaniu Internautów.
Redakcja wyróżniła:
Dworzec autobusowy w Kielcach projektu Kamiński Bojarowicz Architekci, budynek Concordia Design we Wrocławiu projektu biura MVRDV we współpracy z pracownią Q2studio, Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie projektu Nizio Design International Mirosław Nizio, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zbudowane według koncepcji Krzysztofa Jaraczewskiego i Radosława Kacprzaka; generalny projektant PIG Architekci (Michał Lah, Tomasz Grzesik) oraz Sanatorium Abrama Gurewicza w Otwocku projektu zespołu Grupa 5 Architekci, (architektura wnętrz: Grupa 5 Architekci/MAMarchitekci).
Zwycięzcę Grand Prix 10. edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI poznamy w czerwcu br. Głosowanie na Nagrodę Internautów trwa do 25 kwietnia.