Zakończyliśmy głosowanie na Nagrodę Publiczności w 3. edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego. Trwająca od 15 listopada br. zabawa polegała na oddaniu jednego głosu na swojego faworyta wkażdej z sześciu kategorii — Budynek mieszkalny wielorodzinny, Budynek użyteczności publicznej, Dom, Dzieło eksportowe, Przestrzeń wspólna i Wnętrze. Zatem łącznie w głosowaniu można było oddać sześć głosów. Największą liczbę głosów (275), nagrodę główną w kategorii Budynek użyteczności publicznej, a tym samym Grand Prix otrzymał od Was Shoot house autorstwa P3 Pracownia Architektury.
Celem konkursu NAWW jest promocja Wielkopolski jako regionu dbającego o jakość środowiska zbudowanego, przestrzeni publicznej i architektury. Kształtowanie świadomości estetycznej w zakresie tworzenia architektury, rozwijanie rozumienia cech tożsamości i zrównoważonego rozwoju środowiska zbudowanego. W listopadzie br. ogłoszono oficjalne wyniki 3. edycji konkursu organizowanego przez SARP Oddział Poznań i Wielkopolską Okręgową Izbę Architektów RP.
W tym samym miesiącu „Architektura & Biznes”, będąca patronem medialnym konkursu ogłosiła głosowanie publiczność na najlepsze dzieło architektoniczne Wielkopolski. Głos można było oddać w każdej z sześciu kategorii.
Grand Prix i nagroda w kategorii Budynek użyteczności publicznej
Shoot house autorstwa P3 Pracowania Architektury, Sebastian Nowakowski, otrzymał 275 głosów, tym samym zwyciężając w swojej kategorii – Budynek użyteczności publicznej oraz otrzymując Grand Prix całego konkursu na Nagrodę Publiczności.
Shoot house, Włościejewki
fot.: Anna B. Gregorczyk © P3 Pracownia Architektury
[fragment opisu autorskiego]
Budynki typu shoothouse są rodzajem specjalnych strzelnic symulujących rzeczywiste scenariusze kryzysowe. [...] Na początku była działka o zaskakującym ukształtowaniu terenu, istniejąca zabudowa szkoleniowa i wyznaczone miejsce na obiekt w zamyśle inny niż wszystkie dotąd. Skarpa zawsze przyciąga uwagę projektanta ze względu duże możliwości kompozycyjne. W tym przypadku to jedna z wytycznych funkcjonalnych (niezależny dostęp do dwóch kondygnacji) ostatecznie zadecydowała o wpisaniu budynku w zastany nasyp ziemny. Projektowany budynek miał stanowić dopełnienie istniejącego ośrodka szkoleniowego inwestora zarówno przestrzennie, jak i funkcjonalnie. [...] Architekci postanowili pójść o krok dalej we wpisywaniu się w kontekst krajobrazowy, a więc nie tylko wciąć budynek w skarpę, ale i przesunąć kondygnacje względem siebie stwarzając poczucie bryły podążającej za ukształtowaniem terenu, przy okazji tworząc tarasy. Jak się okazało, nowe, atrakcyjne przestrzenie do celów szkoleniowych. Dopełnieniem bryły jest dominująca zabudowana klatka schodowa zapewniająca łatwy dostęp na dach budynku. Na jej osi, za pomocą podcienia zostało podkreślone główne wejście do budynku.
Budynek mieszkalny wielorodzinny
W tej kategorii największą liczbę głosów (138) otrzymała Fama Jeżyce (I etap) w Poznaniu projektu HRA Architekci.
[opis autorski]
Fama Jeżyce to jedna z największych inwestycji powstających w samym sercu Jeżyc. Na niemal 8-hektarowym terenie po dawnej Wiepofamie staje osiedle, które wzbogaca zachodzące tu od kilku lat zmiany. Oprócz budynków mieszkalnych przestrzeń tą wypełnią nowe drogi, skwery, atrakcyjny plac oraz deptak z miejscem do wypoczynku i rekreacji. Przygotowując koncepcję osiedla Fama Jeżyce, szczególną uwagę skupiliśmy na zachowaniu spójności z istniejącym charakterem jeżyckiej zabudowy. Poszczególne etapy będą więc miały kwartałowy charakter. Każdy z nich wyróżniał się będzie indywidualnymi rozwiązaniami elewacyjnymi. W pierwszym etapie będzie to drewno. We współczesnej architekturze osiedla mamy także ukrytą historię — zaokrąglone narożniki budynków nawiązują do okresu międzywojnia, a betonowe balkony nadają im surowego charakteru.
Dom
Najwięcej głosów (37) w kategorii Dom otrzymał Hill Top House projektu mode:lina
Hill Top House
fot. Patryk Lewiński © mode:lina
Dzieło eksportowe
Najlepszym Dziełem eksportowym w głosowaniu publiczności został Żłobek Zakątek Malucha i Przedszkole Zakątek Przedszkolaka w Łochowie autorstwa Decocafe Architektura Dobrochna Kniat, Krzysztof Kostrzyc, Małgorzata Czarniak, uzyskując 101 głosów.
wnętrze żłobka
fot.: der blitz agencja kreatywna
© Decocafe Architektura Dobrochna Kniat, Krzysztof Kostrzyc, Małgorzata Czarniak
[fragment opisu autorskiego]
W części żłobkowej w koncepcji sal dla dzieci i holu zaproponowano nawiązanie do natury. [...] Poprzez wykorzystanie elementów geometrycznych i monochromatycznej kolorystyki nawiązania do natury nie są dosłowne. Poza kolorami dominującymi w salach, jak i w całym obiekcie starano się wykorzystać materiały i kolory naturalne, fornir dębowy oraz kolory biały i czarny. [...] Projekt części przedszkolnej obiektu, w kontraście do części żłobkowej, zainspirowany jest miastem. W salach pojawiają się zabudowy w kształcie domków, również zróżnicowane kolorystycznie. [...] Założeniem projektu było wprowadzenie prostych, minimalistycznych rozwiązań, które pozwolą kształtować poczucie estetyki u dzieci od najmłodszych lat.
Przestrzeń wspólna
W kategorii Przestrzeń wspólna najwięcej głosów (74) oddaliście na przebudowę Rynku Łazarskiego w Poznaniu zaprojektowaną przez Autorską Pracownię Architektoniczną — Jacek Bułat.
Przebudowa Rynku Łazarskiego w Poznaniu
fot.: Dawid Majewski © Autorska Pracownia Architektoniczna — Jacek Bułat
fragment opisu autorskiego]
Głównym założeniem projektowym było stworzenie przestrzeni o wysokich walorach estetycznych, a także funkcjonalnej, przyjaznej dla pieszych, która będzie aktywizować lokalną społeczność. Projektowany teren został objęty strefą zamieszkania, polegającą na uprzywilejowaniu ruchu pieszego i rowerowego, podnosząc poziom bezpieczeństwa. [...] Skwer im. Kazimierza Nowaka, znajdujący się w zachodniej części Rynku leży na skarpie o całkowitej różnicy poziomów około 4 m. W tym miejscu zaprojektowano podwyższenie płyty placu tak, aby stworzyć wyodrębnioną przestrzeń, w której dominuje funkcja rekreacyjna. [...] Całość zakończona została schodami amfiteatralnymi, na których można się spotkać i organizować pokazy sztuk ulicznych. Północna pierzeja Skweru to deptak pieszy, gdzie wystawić można ogródki gastronomiczne. [...] Dodatkowa strefa rekreacyjna przeznaczona do odpoczynku, z dużą ilością zieleni oraz miejscami do siedzenia znajduje się w północnej części placu. Naturalnie ukształtowana skarpa zieleni oddziela strefę pieszą od ulicy i miejsc postojowych. [...] Nowoczesna przestrzeń handlowa, zorganizowana na planie koła, zapewnia łatwy dostęp z każdej strony. Znajdujące się nad nią transparentne zadaszenie o wizualnie lekkiej konstrukcji stalowej i zastosowanej dwuwarstwowej membranie pneumatycznej z tworzywa ETFE, daje cień, chroni przed deszczem i śniegiem, nie zmieniając przy tym koloru wystawionych produktów. [...] W trakcie budowy powstała makieta o różnym stopniu zadruku, która prezentowała różny stopnień zacienienia przestrzeni pod zadaszeniem. Ostatecznie nadruk na folii, która ma służyć jako ochrona przeciwsłoneczna, został przypisany dla warstwy dolnej.
Wnętrze
Zwycięzcą kategorii wnętrze, jest Biuro CRAFTON projektu mode:lina, uzyskując 54 głosy.
Biuro CRAFTON
fot.: Patryk Lewiński © mode:lina
[fragment opisu autorskiego]
Działający prężnie z klientami z całego świata Software House Crafton zaadaptował przedwojenną willę w centrum Poznania na nową, zaskakującą siedzibę dla swojego zespołu. [...] Na biuro składają się trzy piętra, dla których potrzebny był wspólny mianownik, aby mimo zróżnicowanej geometrii pomieszczeń cała przestrzeń odbierana była jako spójna całość. Ze względu na historyczny charakter budynku projektanci zdecydowali się na pozostawienie tradycyjnych elementów jego wnętrza: oryginalnej stolarki, sztukaterii, oryginalnych drewnianych podłóg i schodów. Przestrzeń została potraktowana jak trójwymiarowe płótno dla abstrakcyjnego obrazu — dominująca biel została dynamicznie i konsekwentnie przełamana wyrazistymi kolorami związanymi z marką Crafton.
Pełne wyniki głosowania na Nagrodę Publiczności oraz wszystkie projekty startujące w konkursie możecie zobaczyć tutaj.