Gdy znużeni sprzątaniem i zmęczeni oglądaniem ulubionego serialu zasiądziecie w fotelu niepewni, co począć dalej, prezentujemy kilka kulturalnych propozycji.
Wirtualne zwiedzanie muzeów w Polsce staje się coraz bardziej popularne. Oferta jest bogata. Wiele instytucji umożliwia zobaczenie wystaw stałych, ale i tych dawno już zdemontowanych, dlatego jest to okazja dla wszystkich spóźnialskich, by nadrobić zaległości.
MOCAK
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie zaprasza do wirtualnego spaceru po wystawach:
Historia w sztuce, Akcjonizm Wiedeński, Sport w sztuce, Kolaż z łasiczką, Kolekcja, MOCAK-u III, Ekonomia w sztuce, Rune Eraker. Wysiedleni, Artyści z Krakowa. Generacja 1980–1990, Daniel Spoerii, Sztuka wyjęta z codzienności. Zobaczycie je tutaj.
Oprócz tego muzeum zachęca do odwiedzenia e-galerii, w której prezentowane są dzieła z Kolekcji MOCAK-u. Do obejrzenia tutaj.
***
Muzeum Narodowe w Krakowie
Muzeum prezentuje pierwszą odsłonę projektu iMNK, w której daje dostęp do zwiedzenia trzech kolekcji stałych oraz archiwalnej wystawy „Stanisława Wyspiańskiego Teatr Ogromny”. Wszystkie dostępne galerie znajdziecie tutaj.
Inne kolekcje z małopolski zobaczycie tutaj.
***
Zamek Królewski w Warszawie
Wirtualny spacer po zachwycających komnatach Zamku Królewskiego oraz Pałacu pod Blachą możecie odbyć tutaj.
***
Muzeum Powstania Warszawskiego
Inne warszawskie muzeum udostępnia swoją ekspozycję dla chętnych wrażeń i zachęca do wirtualnej przechadzki. Do wejścia tędy.
***
Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzeum zaprasza do spaceru po galeriach stałych. Możliwe jest zobaczenie zbiorów pochodzących jeszcze z okresu starożytności, aż po sztukę współczesną. Kolekcja warszawskiego Muzeum Narodowego dostępna jest tutaj.
***
Muzeum Zamkowe w Malborku
By dowiedzieć się więcej o Krzyżakach (i nie tylko), warto zajrzeć do zamku w Malborku. Rycerskie atrakcje dostępne tutaj.
Więcej muzeów dostępnych do wirtualnego spaceru znajdziecie tutaj.
***
Jeśli wciąż będziecie głodni kulturalnych wrażeń, Ninateka jest dostępna dla każdego. Znajdziecie tam m.in. opery, spektakle, wywiady słuchowiska i reportaże o sztuce, teatrze, literaturze, architekturze. Wejście tędy.
Jeśli nachodzący weekend mieliście plan spędzić w Paryżu, chodząc m.in. po korytarzach Luwru, jest to możliwe. Aplikacja Google Arts & Culture pozwala na odwiedzenie najsłynniejszych instytucji kultury na świecie. Obok wspomnianego już Luwru dostępne są kolekcje m.in. MoMA i The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Galerii Uffizi we Florencji, The J. Getty Museum w Los Angeles, The British Museum w Londynie, Miejskiego Muzeum w Bombaju, czy Muzeum Izraela w Jerozolimie. Bezpieczna podróż za granicę tędy.