25 czerwca br. odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach krakowskiego URBAN FORUM, interdyscyplinarnej, otwartej platformy dyskusji i wymiany doświadczeń dla zrównoważonego rozwoju miasta, która jest owocem Paktu dla Przestrzeni. Tematem wydarzenia będzie rozwój gospodarczy i przestrzenny miasta wobec kwestii mieszkaniowych.
pierwsi sygnatariusze Paktu dla Przestrzeni Krakowa
fot. Piotr Malec | © Open Eyes Economy Summit
23 listopada 2023 roku podczas Prologu Open Eyes Economy Summit zainaugurowany został Pakt dla Przestrzeni Krakowa — wyjątkowa inicjatywa, której nadrzędnym celem jest konsolidacja rozmaitych środowisk ponad podziałami i wspólna troska o miejską przestrzeń. Podpisany przez, między innymi, Aleksandra Miszalskiego, prezydenta Krakowa, oraz wiceprezydenta miasta, profesora Stanisława Mazura, dokument nie jest jedynie deklaracją, a impulsem do realnych działań i rzeczywistych zmian (pełna lista sygnatariuszy dostępna jest tutaj: Pakt dla Przestrzeni Krakowa). Pierwszą z nich jest inauguracja URBAN FORUM — jednego z punktów Paktu, dekalogu przestrzeni, który wspierać ma tworzenie zdrowego, przyjaznego i inkluzywnego miasta.
Zgodnie z założeniami Paktu dla Przestrzeni URBAN FORUM ma być platformą wymiany wiedzy, doświadczeń i najlepszych praktyk dotyczących urbanistyki, planowania przestrzennego, zrównoważonego rozwoju oraz jakości życia w mieście.
Chcemy wykorzystywać wartości i przynależności poprzez udział ekspertów oraz mieszkańców w procesach projektowych — deklarowali inicjatorzy dokumentu.
Angażujące różnorodne podmioty, w tym przedstawicieli administracji publicznej, naukowców, urbanistów, architektów, badaczy miejskich, aktywistów, deweloperów, a także organizacje pozarządowe i społeczności lokalne pierwsze URBAN FORUM wystartuje już we wtorek, 25 czerwca br. o godzinie 16.00 w kultowym Klubie pod Jaszczurami w Krakowie (Rynek Główny 8). Temat spotkania to rozwój gospodarczy i przestrzenny miasta a kwestie mieszkaniowe.
Zarządzanie planowaniem wymaga zintegrowanego podejścia, które angażuje wszystkie zainteresowane strony, w tym przede wszystkim mieszkańców miast. Rozwój gospodarczy i przestrzenny miasta są ściśle powiązane z mieszkalnictwem. Zrównoważony rozwój wymaga uwzględnienia potrzeb mieszkaniowych, aby zapewnić dostępność przystępnych cenowo mieszkań, co z kolei wspiera stabilność gospodarczą i społeczną — podkreślają organizatorzy URBAN FORUM. — Skuteczna polityka mieszkaniowa oraz zintegrowane planowanie miejskie są kluczowe dla osiągnięcia harmonijnego rozwoju Krakowa — dodają.
Równowaga między dynamicznym rozwojem miasta, ochroną środowiska i troską o jakość życia mieszkańców winna bazować na trzech filarach — aktywnie uczestniczących w procesie planowania władzach, wysłuchanych podczas konsultacji społecznościach i zaangażowanych deweloperach.
Spotkanie poprowadzi Małgorzata Tomczak, redaktorka naczelna A&B, inicjatorka i współautorka Paktu dla Przestrzeni, która aktualnie prowadzi badania nad rozwojem współczesnego Krakowa.
O wyzwalaniu społecznej energii poprzez aktywizację lokalnej społeczności przy planowaniu funkcjonalności nowych miejsc opowie Łukasz Kumecki, prezes i współzałożyciel Fundacji Tytano, która zajmuje się rewitalizacją niewykorzystanych przestrzeni i przywracaniem ich do użytkowania przez lokalne społeczności.
Wojciech Kotecki, architekt i urbanista, współwłaściciel warszawskiej pracowni BBGK Architekci, przybliży skuteczne narzędzia planowania przestrzennego, a Bartłomiej Kisielewski, architekt, partner w pracowni Horizone Studio, współautor Paktu dla Przestrzeni i członek Rady Doradczej PLGBC Polish Green Building Council odpowie na pytanie, co mamy na myśli, mówiąc o dobrej przestrzeni?
Z kolei Tomasz Dąbrowski z firmy MGDF, który od blisko 20 lat doradza przedsiębiorstwom i jednostkom samorządowym w doborze narzędzi, pomagając przy tym w kompleksowej realizacji procesu inwestycyjnego, opowie o modelach i instrumentach finansowych inwestycji w mieście.
Debatę podsumuje prof. Stanisław Mazur, I Wiceprezydent Miasta Krakowa, inicjator i członek Stowarzyszenia Lepszy Kraków, którego celem jest wypracowywanie nowych rozwiązań dla polityk publicznych w mieście.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Organizatorami spotkania są Architektura & Biznes, Fundacja Tytano oraz Klub Pod Jaszczurami.