Za kilka dni startuje jesienna edycja Festiwalu Otwartych Pracowni Architektonicznych! W tej edycji FOPY, wydarzenia, które towarzyszy kongresowi Open Eyes Economy Summit (22–23 listopada), przeniesiemy się (między innymi) do Poznania, gdzie podejrzymy pracę architektów z wielokrotnie nagradzanego biura Ultra Architects!
Transmisja spotkania dostępna będzie na naszych kanałach
W ramach jesiennej edycji Festiwalu Otwartych Pracowni Architektonicznych odwiedzimy biura w: Poznaniu — w czwartek (24 listopada o godzinie 13:00) zajrzymy do Ultra Architects, w piątek (25 listopada o godzinie 13:00) przeniesiemy się do Trójmiasta i siedziby pracowni MAARTE, a kilka dni później, w poniedziałek (28 listopada o godzinie 15:00) z Sopotu wyruszymy do Nowego Jorku, gdzie wirtualnie swoje progi otworzy dla nas biuro Only If.
Ultra Architects
24 listopada, godzina 13.00
Nie jest ważne, ile ton „betonu” zużyjesz w życiu, ważne jest jak.
Te słowa Jana Kaplickiego, czeskiego architekta, stały się mottem pracowni założonej przez Marcina Kościucha i Tomasza Osięgłowskiego. Liczący dziesięć osób zespół tworzy przemyślaną architekturę (głównie mieszkalną, jak na przykład budynek przy Rynku Wildeckim w Poznaniu i biurową, w tym kultową już siedzibę tygodnika „Wiadomości Wrzesińskie”) starannie wpisaną w kontekst i zwracającą uwagę na ekonomiczne uwarunkowania inwestycji.
Budynek „Wiadomości Wrzesińskich”
fot.: Dawid Majewski
Realizacje pracowni doceniane są w wielu branżowych konkursach i plebiscytach — architekci na swoim koncie mają między innymi Nagrodę Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro (2016) za wpisany w historyczną tkankę miasta Biurowiec Za Bramką (obiekt ten nominowany był w do Europejskiej Nagrody Architektonicznej Miesa van der Rohe!), nagrodę w 2. edycji konkursu NAWW czy liczne wyróżnienia w konkursach Nagroda Roku SARP.
Biurowiec Za Bramką w Poznaniu
fot.: Przemysław Turlej
Chcielibyście dowiedzieć się o pracowni czegoś więcej? Zespół redagował jedno z wydań A&B — polecamy lekturze numer 12/2020. Swoje pytania będziecie mieli okazję zadać już 24 listopada, a tymczasem zapraszamy Was na krótką rozgrzewkę w stylu Q&A, w której nie zabraknie muzycznych inspiracji!
Ola Kloc: Skąd wzięła się nazwa pracowni?
Marcin Kościuch: To historia jeszcze z lat, gdy byliśmy w Studio ADS… Był 1997 rok, wiosna, pracowaliśmy wtedy nad jakimś konkursem, i dokładnie w tym czasie wyszedł album Depeche Mode „Ultra”. Najczęściej pracuje się wtedy bardzo intensywnie, nierzadko do późna, a muzyka staje się częścią tej pracy. Płyta „Ultra” leciała właściwie bez przerwy przez dwa tygodnie… Wszystko w pewnym momencie było „ultra”, nawet słowo „architektura” zmieniliśmy na „ultratektura”. Wtedy stwierdziliśmy, że to świetny wyraz, który w jakiejś abstrakcyjnej przyszłości można będzie użyć jako nazwę dla biura, bo słowo „ultra” mówi o przekraczaniu granic, o byciu w czymś bardzo mocno, ekstremalnie, nadmiernie, a przecież nasz zawód właśnie tego od nas oczekuje. I tak kilka lat później, a dokładnie 15 stycznia 2004 roku, powstało Ultra.
Złamany Dom
fot.: Dawid Majewski
Ola: Pracownia to dla nas...
Marcin: Prawie dom, a współpracownicy to prawie rodzina…
Ola: Czego dotyczył Wasz pierwszy projekt?
Marcin: Jak najczęściej w takich wypadkach bywa, pierwsze zlecenie przyszło od znajomych, którzy chcieli zrobić wnętrze własnego biura. Można je zobaczyć na naszej stronie. To wnętrze dla biura IP System.
Ola: Wymarzony projekt to...
Marcin: Projekt przedszkola lub szkoły.
Zespół budynków mieszkalnych Trójpole
fot.: Dawid Majewski
Ola: Naszym ulubionym narzędziem projektowym jest...
Marcin: Mózg, a już później wszystkie opcje wchodzą w grę.
Ola: Czy zespół ma jakieś swoje stałe zwyczaje / rytuały?
Marcin: Kawa, kawa i jeszcze raz kawa.
***
Festiwal Otwartych Pracowni Architektonicznych jest wydarzeniem towarzyszącym kongresowi Open Eyes Economy Summit.
Partnerami wydarzenia są:
Patronem wydarzenia jest SARP Oddział Kraków.