Muzeum Architektury we Wrocławiu rozpoczyna nowy cykl wydarzeń — „Wietrzenie Magazynów”, czyli comiesięczne spotkania, podczas których prezentowane będą najcenniejsze i najciekawsze obiekty ze zbiorów muzeum. Jak zapewniają organizatorzy, jest z czego wybierać, bo kolekcja liczy aż 524 tysiące 754 obiekty!
Obok średniowiecznych kamiennych detali architektonicznych, na kolekcję Muzeum Architektury we Wrocławiu składają się także wyroby rzemiosła artystycznego (między innymi witraże, piece, ceramika architektoniczna i stropy), rzeźba drewniana, bogate zbiory grafiki od średniowiecza do XX wieku, projekty architektoniczne, fotografie, dzieła współczesnej plastyki, wyroby wzornictwa przemysłowego oraz modele. Na co dzień większość z nich przechowywana jest w muzealnych magazynach i niedostępna dla zwiedzających.
Pierwszym z prezentowanych eksponatów będzie słynny traktat Witruwiusza „O architekturze ksiąg dziesięć”, będący do dziś nieocenionym źródłem wiedzy o budownictwie starożytnych Greków i Rzymian. Egzemplarz ten ukazał się w 1548 roku w Norymberdze, w witrynie wydawniczej Johanna Petreiusa i jest pierwszym niemieckim przekładem (autorstwa Walthera Hermanna Ryffa) traktatu.
traktat Witruwiusza
fot.: Mirosław Łanowiecki
Księga prezentowana będzie w muzeum od niedzieli 9 lutego br., w specjalnej gablocie zaprojektowanej przez studentki i studentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej i wykonanej przez pracownię modelarską Onimo Makiety Architektoniczne.
Muzeum zaplanowało również poświęcone traktatowi warsztaty plastyczne dla dzieci oraz prezentację obiektu przygotowaną przez Agatę Kaczmarek — opiekunkę dzieła i kierowniczkę Działu Architektury Średniowiecznej i Nowożytnej muzeum.
- niedziela, 9 lutego 2020 r., godz.11.00 — traktat Witruwiusza, warsztaty plastyczne dla dzieci — obowiązują zapisy na edukacja@ma.wroc.pl, wstęp wolny,
- niedziela, 9 lutego 2020 r., godz. 12.00 — prezentacja traktatu w formie krótkiego wykładu o historii i wartości księgi, wstęp wolny.
Traktat Witruwiusza będzie można zobaczyć w Muzeum Architektury we Wrocławiu od 9 lutego do 1 marca 2020 roku.
Więcej informacji na stronie internetowej muzeum.