Bjarke Ingels jest jedną z największych gwiazd współczesnej architektury — wyznacza nowe trendy i standardy. Nie sięga do słynnego sformułowania Miesa van der Rohe „Less is more”, Ingels mówi: „Yes is more”!
Masterplan pierwszego w Polsce projektu duńskiej pracowni BIG ma na celu wprowadzenie infrastruktury kulturalnej — nowego miejsca na mapie stolicy, które warto będzie odwiedzać. Proponowana zabudowa mieszkaniowa i biurowa ma stworzyć wspólnotę — tętniącą życiem, dostępną przez cały rok i całą dobę okolicę, z której korzystać będą zarówno mieszkańcy, jak i goście.
Projektując założenie przy ulicy Towarowej 22 architekci z pracowni BIG chcieli przede wszystkim przywrócić ciągi piesze historycznych ulic Warszawy, na których emocje i energię generować będą publiczne przestrzenie, sklepy, kawiarnie i park, a także podkreślić trasy prowadzące na dworzec kolejowy, stację metra i Muzeum Woli.
Sercem założenia o powierzchni 64 800 metrów kwadratowych ma być park, który przenikać będzie do innych części zabudowy. Dodatkowo, aby podkreślić obecność historycznego budynku zakładu poligraficznego — Domu Słowa Polskiego — teren zostanie podniesiony tak, aby stworzyć archipelag połączonych ze sobą ogrodów i przestrzeni publicznych, które nabiorą sensu dzięki otaczającym programom do życia, pracy, zakupów i zabawy.
oprac. red.
na podstawie opisu autorskiego