Mamy kolejną (i kolejną drewnianą) najwyższą wieżę widokową w Polsce. Początkiem czerwca otwarto kompleks Sky Walk w Świeradowie-Zdroju, którego główną atrakcją jest 65-metrowa wieża z punktem widokowym. Już w pierwszy weekend konstrukcja przypominająca ogromną krętą zjeżdżalnię przyciągnęła tysiące turystów. Marketingowo to z pewnością udany zabieg, ale architektonicznie już niekoniecznie.
Sky Walk w Świeradowie-Zdroju to kompleks turystyczny, którego największą atrakcją jest dzisiaj drewniana wieża widokowa, kolejna na turystycznej mapie Polski. Projekt powstał w związku z rewitalizacją starych wyciągów narciarskich w mieście na zamówienie miasta. Jego autorem jest Czech, prof. Zdeněk Fránek. Wykonawcę samorząd wyłonił na drodze przetargu. Finalnie została nim czeska firma Taros-Nova, odpowiedzialna m.in. za podobny kompleks w Dolni Moravie w Czechach, zresztą autorstwa tego samego architekta. Prace nad polskim Sky Walk zakończono w czerwcu tego roku.
W pierwszy weekend po otwarciu Sky Walk odwiedziło ok. 20 tys. turystów
© Sky Walk Świeradów-Zdrój
„najwyższa wieża widokowa w Polsce” – udany zabieg marketingowy
Wieża mierząca 65 metrów jest najwyższą tego typu konstrukcją w Polsce. Celowo wybudowano ją nad miastem, konkretnie na zboczu góry Świeradowiec, by była dostępna dla jak największej liczby turystów. Jak widać, założenia zamawiającego i inwestora realizują się pomyślnie — w pierwszy weekend otwarcia Sky Walk odwiedziło prawie 20 tys. osób.
By dojść na sam szczyt wieży, trzeba najpierw pokonać 850-metrową trasę, z kolei wrócić można zjeżdżalnią o długości 105 metrów. Krajobraz Gór Izerskich można podziwiać z oszklonej części, która znajduje się na końcu wieży. Częścią kompleksu jest również ścieżka edukacyjna, na której odbywają się prelekcje.
Wieża widokowa zakończona jest oszkloną przestrzenią
© Sky Walk Świeradów-Zdrój
Budulcami wieży w Świeradowie-Zdroju jest stal i drewno modrzewiowe. Główna konstrukcja nośna stoi na stalowych słupach, kolejny poziom jest praktycznie w pełni drewniany. W efekcie całość przypomina ogromną, krętą, drewnianą zjeżdżalnię!
Drewnianą część wieży wykonano z modrzewia
© Sky Walk Świeradów-Zdrój
moda na drewniane, pompatyczne konstrukcje w Polsce
Wszystko to brzmi bardzo atrakcyjnie, szczególnie dla turystów spragnionych podziwiania górskich widoków, jednak architektonicznie i estetycznie konstrukcja może wzbudzać duże wątpliwości. Sky Walk w Świeradowie-Zdroju jest niemal kopią wspomnianego kompleksu w Dolni Moravie. Ponadto, w Polsce znajdziemy jeszcze kilka podobnych nieudanych obiektów, m.in. drewnianą wieżę widokową w Krynicy-Zdroju, której budowa skończyła się w ubiegłym roku. Wtedy też właśnie ta konstrukcja została okrzyknięta za najwyższą w Polsce. Podobna właśnie powstaje na Warmii i Mazurach, w Kurzętniku.
Jak widać, polskie miejscowości uzdrowiskowe i agroturystyczne „idą w drewno” i zawiłe, ciężkie optycznie konstrukcje. Mamy ich coraz więcej. A jednocześnie — ewidentnie — brakuje nam prostszych w formie, mniej pompatycznych, i w końcu niosących większą wartość artystyczną dla krajobrazu punktów widokowych.