Zakończyły się prace projektowe związane z budową nowego gmachu dla Sinfonii Varsovii. Dokumentacja licząca ponad sto grubych segregatorów ma pozwolić na realizację jednego z najciekawszych projektów publicznych w Warszawie ostatnich lat. Charakterystyczny „ogród muzyki” z podwieszaną widownią, ażurową przesłoną całej działki i wpisanymi w nią zabytkowymi budynkami to koncepcja Atelier Thomas Pucher.
fot. materiały prasowe
Na początku kwietnia 2021 roku Sinfonia Varsovia odebrała ostatnią część dokumentacji projektowej, na którą składają się w szczególności projekty wykonawcze i specyfikacje techniczne adaptacji pięciu zabytkowych budynków dawnego Instytutu Weterynaryjnego, projekty nowego budynku z salą koncertową, ramy oraz ogrodu na 2.6 h terenie użytkowanym przez Sinfonię Varsovię. Prace nad zakończonym etapem trwały od 22 października 2015 r.
Wysoki stopień skomplikowania rozwiązań projektowych, jak również ogromna skala samego projektu obejmującego trudną adaptację pięciu zabytkowych budynków oraz najbardziej skomplikowany element projektu, czyli wnętrze nowej sali koncertowej, wymagał wielu dodatkowych miesięcy pracy, uzgodnień, badań i prób akustycznych.
Komunikat prasowy
ogród muzyki
W 2010 roku został rozstrzygnięty międzynarodowy, dwuetapowy konkurs architektoniczny na projekt nowej sali koncertowej oraz zagospodarowanie architektoniczne nieruchomości przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie. Jury konkursu wybrało jako najlepszą pracę autorstwa Atelier Thomas Pucher z Grazu.
fot. materiały prasowe
To ciekawy projekt, w którym integralną częścią będą spektakularne, „zawieszone” ponad 3 metry nad ziemią, rzędy miejsc dla słuchaczy. Ich konstrukcja będzie wić się dookoła sali jak wstęga. Orkiestra będzie doskonale widoczna ze wszystkich miejsc. Eckhard Kahle z Kahle Acoustics zaznacza, że słuchacze doświadczą efektu „bycia w środku muzyki”.
Budowa nowej Sali koncertowej jest częścią działań rewitalizacyjnych prowadzonych na Grochowie – części dzielnicy Praga Południe. Instytucja ma ożywić jeszcze niedawno zdegradowane i zaniedbane rejony miasta, które w ostatnich latach przechodzą znaczną transformację.
kiedy realizacja?
fot. materiały prasowe
Inwestycja jest jednym z zadań, których realizacja została znacząco przesunięta w związku z trudną sytuacją budżetową miasta spowodowaną skutkami walki z pandemią COVID-19. Jesienią 2020 roku prezydent Rafał Trzaskowski zapowiedział, że w najbliższym czasie realizowane będą jedynie priorytetowe i już rozpoczęte przedsięwzięcia. Inwestycje, które rozpoczną się po 2023 roku, na który przypada koniec kadencji urzędującego prezydenta i rady miasta, to m.in. budowa linii tramwajowej na Gocław, pełna realizacja linii tramwajowej łączącej Wilanów z Dworcem Zachodnim, budowa nowej siedziby Teatru Rozmaitości oraz właśnie budowa Sinfonii Varsovia.
dekada przesunięć
fot. materiały prasowe
Jak podają przedstawiciele instytucji, zgodnie z decyzją m.st. Warszawy, organizatora Sinfonii Varsovii, właściciela nieruchomości i finansującego projekt w 2022 roku, planowane jest przystąpienie do realizacji robót budowlanych dotyczących trzech zabytkowych budynków położonych tuż przy ulicy Grochowskiej. Przesuwana od ponad dekady inwestycja ostatecznie ma zostać oddana w całości w 2026 roku. Łączny koszt budowy to około 660 mln zł.