Sanktuarium de La Salle,
projekt: CAZA
Sanktuarium de La Salle to nowoczesna interpretacja sakralnej architektury, zlokalizowane na terenie kampusu Uniwersytetu De La Salle w Biñan na Filipinach. Kościół zaprojektowany został przez studio projektowe Carlos Arnaiz Architects (CAZA) z siedzibą na Brooklynie i think tankami w Manili (Filipiny), Bogocie (Kolumbia) oraz Limie (Peru). Pracownia tworzy koncepcyjne środowiska, budynki i plany urbanistyczne.
Badamy, w jaki sposób architektura może kształtować znaczące doświadczenia, wzmacniać kontekst, łączyć ludzi z miejscem i dziedzictwem oraz zapewniać bardziej zrównoważoną przyszłość.
— piszą o sobie architekci
Sanktuarium de La Salle – widok na budowlę
© Rory Gardiner
Sanktuarium de La Salle
– most między wiarą a wspólnotą
Budynek pełni funkcję zarówno kościoła, jak i przestrzeni społecznościowej, doskonale wpisując się w filozofię CAZA, której celem jest tworzenie architektury, która wzbogaca kontekst otoczenia oraz buduje więź między ludźmi a miejscem i ich dziedzictwem.
Sanktuarium de La Salle – wieża świątyni
© Rory Gardiner
Sanktuarium zdobyło prestiżową nagrodę A+ Award 2023 w kategorii Budynków Sakralnych i Miejsc Pamięci, co umocniło jego pozycję jako wyjątkowego przykładu architektury religijnej.
Wertykalny rytm Sanktuarium de La Salle
© Rory Gardiner
wyciszenie w sercu kampusu w Biñan
Otoczony bujną roślinnością, kościół jest odizolowany od tętniącego życiem kampusu uniwersyteckiego, tworząc miejsce wyciszenia. Jego nazwa odnosi się do patrona nauczycieli, św. Jana Chrzciciela de La Salle, a przestrzeń została zaprojektowana z myślą o nowym podejściu do duchowej otwartości, które ma odpowiadać na potrzeby edukatorów, studentów i lokalnej społeczności.
Sanktuarium harmonijnie łączy się z otaczająca przyrodą
© Rory Gardiner
alabastrowa architektura
w harmonii z naturą
Zewnętrzna bryła budynku wyróżnia się organiczną, białą formą, kontrastując z otaczającym krajobrazem. Jedynie wieża z subtelnym krzyżem nawiązuje do religijnej funkcji kościoła. Użycie surowych, teksturowanych materiałów pozwala na harmonijne wkomponowanie się budowli w naturalne otoczenie.
Sanktuarium de La Salle — pionowe listwy tworzą harmonijną teksturę, podkreślając nowoczesny charakter sanktuarium
© Rory Gardiner
wertykalne listwy i ażurowa elewacja
Sanktuarium składa się z brył o zaokrąglonym, nieregularnym kształcie, które nadają budowli organiczną formę. Zewnętrzną warstwę pokryto pionowymi listwami, co wprowadza lekkość i przejrzystość masywnej konstrukcji oraz nadaje rytmiczności całej elewacji.
Sanktuarium de La Salle — rzut sytuacyjny świątyni
© CAZA
Zastosowanie bieli podkreśla związek sanktuarium z sferą sacrum. Owe pionowe listwy tworzą półotwarte przestrzenie, które stopniowo wprowadzają odwiedzających do bardziej ustronnych, sakralnych obszarów wewnątrz budynku.
Sanktuarium de La Salle – detale elewacji
© Rory Gardiner
symbolika i funkcjonalność –
wnętrza Sanktuarium de La Salle
Budowla posiada czternaście oddzielnych wejść, symbolizujących poszukiwanie sensu przez każdą osobę. Wnętrze składa się z serii okrągłych pomieszczeń, połączonych przejściami, które są przystosowane do różnorodnych wydarzeń religijnych, zarówno formalnych, jak i mniej oficjalnych.
Sanktuarium de La Salle – listwy elewacji wprowadzają grę świateł i cieni
© Rory Gardiner
Główna, dwupoziomowa sala centralna wyróżnia się zastosowaniem drewna i mosiądzu, a dodatkowo jest ozdobiona lampami przypominającymi gwiazdy.
Sanktuarium de La Salle — nawa główna świątyni
© Rory Gardiner
przestrzeń do duchowej refleksji
W zatłoczonym uniwersytecie Santuario de La Salle oferuje przestrzeń do refleksji, gdzie każdy może poczuć się częścią wspólnoty religijnej i natury. Budowla integruje kulturę z ekologią, dając nową definicję duchowej otwartości.
Oprac.: Anastazja Dżupina
Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości pracowni CAZA.