Władze Kalisza prężnie realizują programy rewitalizacyjne i modernizują miasto. W czerwcu udostępniły projekt kolejnego etapu rewitalizacji centrum miasta, konkretnie rejonu ulic Jabłkowskiego i Podgórze, który właśnie poddawany jest konsultacjom społecznym. Stara przestrzeń ma przejść gruntowny remont i m.in. zyskać nową przestrzeń do aktywności społecznej i relaksu.
Rewitalizacje w polskich miastach idą pełną parą! Do długiej listy miast dołączył również Kalisz, który od 2018 roku prężnie i sukcesywnie realizuje projekty rewitalizacyjne. Jeden z najnowszych, pn. „Miejscowy plan rewitalizacji Jabłkowskiego-Podgórze”, realizowany we współpracy z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów, dotyczy obszaru w pobliżu ulic Jabłkowskiego i Podgórze. Wstępny projekt, który stworzył arch. Cezary Radziszewski, zakłada działania remontowe i modernizacyjne starej, wymagającej odświeżenia, przestrzeni. Prace dotyczą konkretnie ulic: Alei Wojska Polskiego, Harcerskiej, Poznańskiej, Mikołaja Kopernika i Wojciecha Jabłkowskiego. Aktualnie projekt poddawany jest konsultacjom społecznym.
Rejon ulic Jabłkowskiego i Podgórze obecnie
© Urząd Miasta Kalisza
Jakie zmiany czekają rejon ulic Jabłkowskiego i Podgórze? Przede wszystkim wymieniona zostanie nawierzchnia ulic i chodników. Zmiany zajdą również w organizacji ruchu: wprowadzone zostaną ograniczenia prędkości i więcej stref z pierwszeństwem dla pieszych i rowerzystów. Ponadto, ma zwiększyć się przestrzeń parkingowa oraz ta przeznaczona do relaksu i aktywności. Pojawią się również fontanny, ławki i znacznie więcej zieleni niż dotychczas. Odświeżone zostaną również elewacje kamienic.
W odświeżonej przestrzeni ma być więcej miejsca do relaksu i aktywności, a także więcej zieleni
© Urząd Miasta Kalisza
Władze miejskie podkreślają, że mieszkańcy długo czekali na ten projekt. Szczegółowy zakres zmian i działań będzie znany po zakończeniu konsultacji społecznych.
Z projektem miejscowego planu rewitalizacji Jabłkowskiego-Podgórze można zapoznać się na stronie Urzędu Miasta Kalisza do 16 czerwca. Z kolei do 2 lipca można zgłaszać uwagi do projektu.
Kalisz stawia na zieleń
Władze Kalisza stawiają mocno na poprawę przestrzeni publicznej. W ramach działań modernizacyjnych i odświeżających przestrzeń w centrum pojawia się również coraz więcej zieleni w różnej formie. Na przykład niedawno metamorfozę przeszła część wiat przystankowych, które zostały pokryte zielenią. Rośliny wsadzone w ziemię wręcz wrastają w wiaty, nadając im świeży i nowoczesny wygląd.
Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza, który rozpoczął swoją kadencję w 2018 roku, przywiązuje dużą wagę do stanu architektury i urbanistyki w mieście. Trudno się dziwić, bo sam z wykształcenia jest architektem. To wraz z początkiem jego kadencji w mieście zaczęto tworzyć i realizować rozbudowane projekty rewitalizacyjne.
inne rewitalizacje w Kaliszu
Miasto Kalisz prowadzi obecnie kilka programów rewitalizacyjnych, w ramach, których odświeża przestrzeń miejską i przygotowuje ją do nowych funkcji. Jednym z nich jest „Kalisz – kurs na rewitalizację” rozpoczęty pod koniec 2018 roku. Jego celem jest podniesienie poziomu aktywności i integracji lokalnej społeczności w obszarach rewitalizowanych. Projekt jest realizowany przy wsparciu Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. W efekcie prac modernizację przeszły już ulice: Zamkowa, Piskorzewska, a także część ulicy Śródmiejskiej.
Więcej o projektach rewitalizacyjnych w Kaliszu na stronie UMK.