Jak już może wiecie, wielkimi krokami zbliża się Międzynarodowy Kongres Klimatyczna Regeneracja Miast w Łodzi, a z nim — wiosenna edycja Festiwalu Otwartych Pracowni Architektonicznych. W zakamarki jakich biur zajrzymy tym razem?
Transmisja spotkania dostępna jest na naszych kanałach
Pierwsze kroki (w poniedziałek, 6 czerwca o godzinie 13:00) skierujemy do nowej siedziby łódzkiej pracowni REFORM Architekt, po której oprowadzi nas jej założyciel — Marcin Tomaszewski.
Działające od 2010 roku biuro architektoniczne przez lata funkcjonowania zrealizowało setki projektów. Były to głównie domy jednorodzinne, których nietuzinkowe formy uhonorowane zostały rozmaitymi nagrodami i tytułami „najlepiej zaprojektowanego domu w Polsce”.
RE: MIRROR HOUSE 3.0
© REFORM Architekt
Zespół aktualnie tworzy dwunastu specjalistów. Jesteście ciekawi, jak wygląda ich proces projektowy, albo jakich cech szukają u architektów i architektek chcących dołączyć do ich pracowni? Szykujcie pytania, będziecie mieli okazję je zadać już 6 czerwca, a aby umilić Wam czas oczekiwania na wiosenną FOPĘ, sami zadaliśmy kilka:
Ola Kloc: Skąd wzięła się nazwa pracowni?
Marcin Tomaszewski: „REFORM” — ma wiele znaczeń — „RE” oznacza zmianę/przemianę w coś, coś odmiennego...więc RE FORM miało być odpowiedzią na formy architektoniczne, które teraz widzimy, a dzięki mojej pracy, pomysłom i całościowej wizji — są przeze mnie odmieniane. „REFORM” to nowa forma obiektu, która powstaje w mojej pracowni.
Ola: Pracownia to dla mnie...
Marcin:... miejsce, w którym spędzam bardzo dużo czasu, jest to miejsce do pracy, miejsce do myślenia, miejsce spotkań. Jest to miejsce, gdzie przychodzą moi klienci i zadaniem pracowni jest to, aby czuli się wyjątkowo, czyli że są we właściwym miejscu i we właściwym czasie. Całkiem niedawno zmieniliśmy adres pracowni — cała ta przestrzeń jest zaprojektowana dokładnie pod moje oczekiwania i potrzeby. To moje miejsce.
wnętrze łódzkiej pracowni
© REFORM Architekt
Ola: Czego dotyczył Wasz pierwszy projekt?
Marcin: Moje działania projektowe od zawsze były sfokusowane na architekturę jednorodzinną i temu jestem wierny od lat. Także pierwszy projekt to projekt domu jednorodzinnego.
Ola: Projekt, o którym marzę to...
Marcin:...cały czas czekam — nie mam ściśle określonych marzeń architektonicznych. Do każdego projektu podchodzą z najwyższą starannością i staram się, żeby był jak spełnione marzenie — inwestora.
RE: JOSHUA TREE HOUSE
© REFORM Architekt
Ola: Moim ulubionym narzędziem projektowym jest...
Marcin:..chyba nie będę zbyt kreatywny, odpowiem krótko: komputer. Cenie nowoczesne technologie, zwłaszcza takie, które ułatwiają pracę i dzięki którym widzę już więcej niż pierwsze kreski, szkice. Robiąc wczesną koncepcję, znam już wszystkie parametry budynku i wiem, że stopień wykonalności projektu jest bardzo wysoki — a najważniejsze jest, żeby się nie oszukiwać w architekturze — 1 cm to 1 cm i się to nie zmieni. A taką pewność daje mi właśnie komputer i oprogramowanie.
Ola: Czy zespół ma jakieś swoje stałe zwyczaje / rytuały?
Marcin: Zawsze hucznie obchodzimy urodziny każdej osoby z zespołu. Jubilat ma za zadanie obowiązkowo przynieść w dniu swojego święta tort, odsłuchać dedykowaną dla niego piosenkę urodzinową i proszę mi wierzyć, jej wybór nigdy nie jest przypadkowy, a kryterium mamy jedno — jest to zawsze jedna z najgorszych piosenek, jakie jubilat słyszał w życiu!
***
Festiwal Otwartych Pracowni Architektonicznych jest wydarzeniem towarzyszącym kongresu Regeneracja Miast.
Partnerami wydarzenia są:
Patronat:
SARP Oddział Kraków
SARP Oddział Łódź