Tegoroczna, siódma edycja Poznań Design Festiwal planowana jest na jesień (od 25 września do 3 października). Tematem wydarzenia będzie „Projektowanie społeczne”, które skupia się na kreatywnym rozwiązywaniu często złożonych problemów, jednak zawsze z dużą wrażliwością na kontekst społeczny. W tak rozumianym dizajnie, jak piszą organizatorzy wydarzenia, istotna jest odpowiedzialność ekologiczna i ekonomiczna, a także dążenie do pozytywnej zmiany — polepszenia jakości życia ludzi.
Epidemia Covid‑19 bez wątpienia wpłynęła na nasze życie, pracę, zmieniła także sposób myślenia o przestrzeni publicznej. Place, parki, ulice, biura, dziedzińce mają już nie tylko sprzyjać interakcjom międzyludzkim, ale także zapewniać dystans czy gwarantować dostęp do czystego powietrza. Klamki, długopisy, klawiatury i setki przedmiotów, których bezwiednie dotykaliśmy każdego dnia, nagle stały się potencjalnym zagrożeniem wirusowym, z którym walczymy, nosząc rękawiczki, maseczki i dezynfekując dłonie chemicznymi środkami.
Jednak nie oznacza to, że wcześniej znane problemy przestały istnieć. To zmiany klimatyczne, postępująca urbanizacja świata, starzenie się całych społeczeństw, dostęp do elementarnych dóbr i usług, a także plaga samotności. Wszystkie te zagadnienia także będą tematem tegorocznego „Poznań Design Festiwal”, który odbędzie się już po raz siódmy — mówi Andżelika Jabłońska, dyrektorka festiwalu.
relacja z Poznań Design Festival 2018
Ze względu na panującą sytuację, organizatorzy zdecydowali się na przesunięcie festiwalu na jesień z nadzieją, że ograniczenia związane ze stanem epidemii nie ulegną ponownemu zaostrzeniu i planowane wystawy będą mogły się odbyć, zapewniając żywy i bezpieczny kontakt z prezentowanymi obiektami. Wystawom towarzyszyć będą prezentacje w internecie, a spotkania, dyskusje i wykłady będą transmitowane online i rejestrowane. Uzupełnieniem programu będą warsztaty oraz projekcje filmowe, przygotowywane we współpracy z Short Waves Festival.
Jak zapowiadają organizatorzy, planowana jest także obszerna dokumentacja multimedialna, która zapewni dostęp do materiałów festiwalowych w przyszłości, a dzięki finansowaniu wydarzenia ze środków publicznych z budżetu Miasta Poznania, wstęp na większość wydarzeń będzie bezpłatny, choć na niektóre będzie konieczna wcześniejsza rejestracja, wynikająca ze względów organizacyjnych i chęci zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa zarówno uczestnikom, jak i prowadzącym.