Już w najbliższą sobotę zapraszamy na wernisaż wystawy prac Agnieszki Łukaszewskiej pt. „Zapomniany, czy zapamiętany? Pejzaż miasta w II poł. XX wieku” na której będzie można zobaczyć rysunki i obiekty przedstawiające charakterystyczne w okresie PRL, krakowskie budynki.
Autorka zaprezentuje cykl rysunków dopełnionych obiektami, dokumentującymi i rekonstruującymi pejzaż miasta z ubiegłego wieku. Prace przedstawiają charakterystyczne w okresie PRL, a często już nieistniejące, krakowskie budynki — m.in. Nową Hutę, Kino Świt, kombinat, szkoły, dworce, biurowce, i zakłady pracy. Oprócz znanych gmachów, na rysunkach pojawiają się także małe, pospolite obiekty, kioski, śmietniki, czy garaże, współtworzące codzienność z tamtego czasu. Sportretowane są także budynki z innych miast oraz ich peryferii.
Jak twierdzi artystka:
W ostatnich latach znaczna część postpeerelowskich budynków była systematycznie przebudowywana lub została wyburzona, artystyczne działania mają na celu ocalić ich obraz przed zapomnieniem i przywołać czasy ich świetności. W każdym z tych budynków zapisana jest przecież historia miasta i jego mieszkańców. Wystawa ma charakter retrospektywny. Prezentuje zebrane z ostatnich lat projekty dotyczące opuszczonych lub wyburzonych budynków. Pojawiają się także nowe prace, ponieważ temat pozostaje dla mnie wciąż otwarty.
kalendarium
- wernisaż: 19 września br. godz. 17.00
- miejsce: ARTzona Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4, Kraków
Wystawa jest częścią wydarzenia Kreatywna Masa Krytyczna w ARTzonie odbywającego się w ramach wydarzenia Zajrzyj do Huty 2020.