Magdalena Świerczyńska ze Studia Podrys zaprojektowała wnętrze całorocznego domku letniskowego położonego nad jeziorem. Aranżacja łączy minimalistyczne formy z inspiracjami zaczerpniętymi z wiejskiego krajobrazu.
Minimalizm z rustykalną nutą
Inwestorzy to para prawników, która zbudowała domek z myślą o weekendowych wypadach za miasto. Biorąc to pod uwagę, chcieli, aby wnętrza były przytulne, ale również łatwe do utrzymania w czystości. Pragnęli także, aby w projekcie znalazły się inspiracje wiejskim otoczeniem. Celem było więc stworzenie ponadczasowego, funkcjonalnego wnętrza z elementami stylu rustykalnego oraz boho. W domku znajduje się część dzienna składająca się z aneksu kuchennego, jadalni i salonu, korytarz z otwartą klatką schodową prowadzącą na poddasze użytkowe oraz dwie łazienki i sypialnia. Aranżacja opiera się na naturalnych materiałach i delikatnych, stonowanych barwach.
Minimalistyczną aranżację uzupełniają elementy rustykalne
Fot. Fifne foty
Błękitna kuchnia z jadalnią
W aneksie dominują delikatne, pastelowe odcienie niebieskiego oraz złote akcenty. Pojemna zabudowa w kształcie litery L została uzupełniona granitowy blatem. Strefę roboczą oświetlają dwa czarne kinkiety o geometrycznej formie. Ceramiczny zlew w stylu farmerskim wprowadza odrobinę rustykalnego uroku. Stół wykonany z naturalnego drewna, otoczony białymi, klasycznymi krzesłami, tworzy przyjazną i ciepłą przestrzeń do wspólnych posiłków. Nad nim zawisły białe, cylindryczne lampy. Duże okna z widokiem na ogród dodatkowo podkreślają naturalny klimat wnętrza.
Kuchenna zabudowa ma subtelny, błękitny kolor
Fot. Fifne foty
Miejsce wypoczynku
Duże przeszklenia w strefie wypoczynkowej zapewniają kontakt z otoczeniem i doskonałe doświetlenie przestrzeni. Wygodna, modułowa sofa w odcieniu szarości harmonizuje z naturalnym, drewnianym stolikiem kawowym. Warto zwrócić uwagę na umieszczone tutaj oświetlenie. Lampy wykonane z delikatnego, plisowanego materiału w jasnym odcieniu wyróżniają się unikalnym designem, a ich złote elementy wprowadzają nutę elegancji. Dodatkowym źródłem światła jest czarna, ścienna lampa z regulowanym ramieniem, która pełni zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Jest idealnym rozwiązaniem do czytania lub punktowego doświetlenia przestrzeni.
Szara modułowa sofa harmonizuje z drewnianym stolikiem
Fot. Fifne foty
Charakterystyczne elementy
W centralnym miejscu wnętrza znajduje się regał z otwartymi pólkami. Mebel zlewa się ze ścianą, dzięki czemu książki wydają się lewitować. Pod nim umieszczono prostą drewnianą zabudowę zapewniającą dużo miejsca do przechowywania. Po drugiej stronie zlokalizowane są niebieskie schody z ryflowanym panelem bocznym i jesionowymi stopnicami.
Z jednej strony ściany znajduje się regał, natomiast z drugiej niebieskie schody
Fot. Fifne foty
Sypialnia na poddaszu
Sypialnia to królestwo spokoju i subtelności. Zastosowanie jasnej kolorystyki pozwoliło optycznie powiększyć przestrzeń i uniknąć wrażenia ciężkości, które często towarzyszy pomieszczeniom ze skośnym sufitem. W centrum znajduje się łóżko z rattanowym wezgłowiem. Mebel został ustawiony w miejscu, gdzie wysokość sufitu jest największa. Podkreśla to symetrię wnętrza i zapewnia wygodę użytkowania. Miękka pościel w pastelowych kolorach oraz różowe akcenty dekoracyjne sprawiają, że pomieszczenie emanuje ciepłem i delikatnością. Naturalne światło wpadające przez dachowe okno, pleciony klosz lampy oraz widoczne belki stropowe dodają wnętrzu rustykalnego uroku.
Łóżko zostało zlokalizowane w miejscu, gdzie sufit jest najwyższy
Fot. Fifne foty
Łazienka ze skosami
Ściany zostały pokryte do połowy białymi płytkami typu metro. Dzięki temu powierzchnia jest chroniona przed zachlapaniem, ale równocześnie uniknięto przytłoczenia niewielkiej łazienki. Na podłodze umieszczono natomiast kafelki z motywem terrazo. To ciekawe połączenie różnych okładzin nadaje charakteru całej aranżacji. Wolnostojąca wanna o zaokrąglonych kształtach wprowadza nowoczesną elegancję, a złote dodatki nadają luksusowego charakteru. Drewniana szafka pod umywalką ociepla łazienkę i harmonijnie wpisuje się w aranżację. Przestrzeń pod skosem została zagospodarowana na miejsce do przechowywania. Minimalistyczna zabudowa składa się z wielu szafek, szuflad, a nawet otwartej półki, dzięki czemu mieszkańcy zmieszczą wszelkie potrzebne przedmioty.
Miejsce pod skosem zostało wykorzystane na zabudowę
Fot. Fifne foty
Zieleń w łazience
Druga łazienka jest prostota, lecz elegancka. Na tle jasnych płytek wyróżniają się złota bateria, która dodaje wnętrzu luksusowego charakteru. Zieleń ścian nadaje całości świeżości, a drewniane fronty szafek wprowadzają naturalne ciepło. Prysznic typu walk-in został wykonany prawie wyłącznie ze szklanej ścianki. Ten minimalistyczny design wpisuje się w resztę wnętrza oraz optycznie powiększa pomieszczenie. Warto zwrócić uwagę na dekoracyjne kafelki na podłodze. Geometryczny wzór dodaje charakteru, równocześnie klasyczna kolorystyka nie zaburza harmonii aranżacji.
Zielone ściany ożywiają przestrzeń
Fot. Fifne foty
Urządzasz mieszkanie? Mamy dla Ciebie więcej inspiracji!
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK