„Poetyka konieczności” to tytuł polskiej ekspozycji na London Design Biennale, która otrzymała nagrodę w kategorii „The most outstanding overall contribution”. Wystawę współtworzył zespół złożony z Polaków i Ukraińców.
„The Global Game:Remapping Collaborations” (pol. Globalna Gra: ponowne kształtowanie współpracy) to temat przewodni tegorocznego londyńskiego biennale designu. Zespół projektowy złożony z Zofii Jaworowskiej, Michała Sikorskiego i Petro Vladimirova 1 czerwca 2023 roku otrzymał nagrodę „The most outstanding overall contribution” (pol. Najwybitniejszy ogólny wkład). Co zaprezentował polsko-ukraiński zespół?
Wybrany przez Instytut Adama Mickiewicza projekt związany jest z realizowanymi od kilku miesięcy działaniami fundacji BRDA, o których z Petro Vladimirovem i Zofią Jaworowską rozmawiała Alicja Gzowska w styczniowym numerze Architektura&Biznes. Jaworowska i Vladimirov rozpoczęli zbieranie okien z odzysku, które służą mieszkańcom Ukrainy — między innymi w Kijowie, Charkowie czy Chersoniu. Z Petro Vladimirovem o Biurze Odbudowy Ukrainy rozmawiał również Kacper Kępiński.
Rozmowę można przeczytać również na portalu archtiekturaibiznes.pl (zobacz tutaj — Odbudowa z odzysku).
Tworzenie wystawy „Poetyka Konieczności” rozpoczęto od zbiórki okien w Anglii, które następnie zostały wykorzystane w Pawilonie, by ostatecznie po wystawie trafić do poszkodowanych rodzin w Ukrainie. To wystawa, która nie tylko porusza istotną rolę współpracy między ludzkiej w obliczu bestialskiej napaści wojsk rosyjskich na Ukrainę, ale również kwestii tego, w jaki odpowiedzialny sposób powinniśmy budować przyszłość, zwracając uwagę na kwestie środowiskowe czy sprawiedliwy dostęp do dóbr.