Dobrze zaprojektowane osiedla to nie tylko martwa architektura, ale i żywa tkanka. Gdy dostęp do miejskiej rozrywki pozostaje ograniczony przez pandemiczne obostrzenia, uwagę mieszkańców przyciągają lokalne mikro-przedsięwzięcia. Jak wspierać osiedlotwórcze działania społeczne?
rozwój osiedli
Urząd miasta w Białymstoku wsparł innowacyjny projekt, mający na celu właśnie rozwój osiedli. Tym razem miasto nie skupia się na zieleni, czy nowych rzeźbach w parku, ale na tym co w tworzeniu dobrze funkcjonującego osiedla najważniejsze, czyli na ludziach. Magistrat Białegostoku wsparł małe projekty osiedlowe, kulturalną działalność mieszkańców, przedsięwziącia mające na celu integracje społeczności.
Osiedle Sienkiewicza w Białymstoku. fot.WikiCommons
czego pragną mieszkańcy?
Wśród dotychczasowych wydarzeń, na miejskich osiedlach, plenerach, placach i domach kultury odbywały się wieczorki taneczne, Starosielska Majówka, czy warsztaty robótek ręcznych. Jak dostać dofinansowanie na organizację osiedlowych atrakcji? Miejscy działacze mogli złożyć projekt z podaniem o dotację. Urząd Miejski w Białymstoku rozstrzygnął właśnie konkurs. Niskobudżetowe projekty osiedlowe mają dać nowe życie niezintegrowanym społecznie przestrzeniom miasta.
co można zrobić za 10 tysięcy złotych?
W ciągu najbliższych kilku miesięcy w mieście zrealizowanych zostanie 10 różnorodnych projektów kulturalnych. Najwyższa dotacja to zaledwie 10 tysięcy złotych, a skutki realizacji w aspekcie miastotwórczości mogą być o wiele bardziej wymierne, niż nie jedna nowa rzeźba w osiedlowym parku. Przez działaczy przemawia przede wszystkim potrzeba lokalnej integracji mieszkańców, chęć dostarczenia rozrywki i aktywizacji osób starszych różnych białostockich osiedli.
Dom Kultury Muzułmańskiej, zabytek w Białymstoku. fot. podlaski24.pl
Jedni organizatorzy proponują imprezy w plenerze, takie jak koncerty. Ci, bardziej optymistyczni planują wydarzenia we wnętrzach, między innymi spotkania muzyczne. Swoje działania, po uzyskaniu dofinansowania rozpocznie osiedlowy teatr. Na jednym z osiedli, działa warsztat robótek ręcznych, który angażuje przede wszystkim seniorki, ale i coraz więcej młodzieży. Powoli zanikające osiedle białostockie, Skorupy, organizuje warsztaty i wystawy fotografii lokalnej architektury. Zachęcą do poszukiwań skorupskich architektonicznych detali, często dotąd nieodkrytych, zabytkowych domów.
fragment filmu o zanikającym osiedlu Skorupy w Białymstoku. YouTube
w kwietniu kolejny konkurs
Na otwarty konkurs ofert na realizację zadań osiedlowych w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego wpłynęło 17 ofert. Przyznano 10 dotacji na łączną kwotę 83,5 tys. zł. Projekty będą realizowane w terminie od 19 kwietnia do końca grudnia 2021 roku.
Ale wspierania osiedlowego życia, to nie koniec! Władze Białegostoku zapowiadają, że jeszcze tym roku planowany jest kolejny otwarty konkurs ofert na zadania realizowane w drugim półroczu 2021 r. Ma zostać ogłoszony w drugiej połowie kwietnia.
Białystok. Święto Niepodległości. Muzycy i aktorzy z Kapeli Batareja. Fot. Grzegorz Dąbrowski
osiedla dla ludzi
Dzięki wspieraniu projektów takich jak te, osiedlowe życie może nabrać zupełnie nowych barw. Mikro-projekty integrujące mieszkańców, mają znaczenie na skalę miasta. Miasto to ludzie. Fakt, z jak dużym zainteresowaniem spotkał się konkurs na niskobudżetowe przedsięwzięcia osiedlowe i jak ogromną potrzebę lokalnych działań i posiadania wspólnoty mają mieszkańcy osiedli, prawdopodobnie powienien dać do myślenia wielu deweloperom mieszkaniowym. Do wspólnych działań, integracji i lokalnego życia osiedla potrzebna jest dobrze zorganizowana przestrzeń i infrastruktura. Gdyby tak zamienić niezliczone płoty i ogrodzenia, prywatne mini-trawniki na wspólne place i parki... A może nawet amfiteatr lub dom kultury?