Zakrzówek od kilku tygodni nie schodzi z ust krakowianek i krakowian. Po przejściach związanych z otwarciem obiektu, wprowadzeniu ograniczeń dotyczących ilości osób, a także ustaleniu przerw technicznych w każdy poniedziałek, doszło do kolejnego starcia związanego z zagospodarowaniem tego miejsca. Tym razem chodziło o parking.
Kąpielisko na Zakrzówku otwarto oficjalnie 22 czerwca 2023 roku. Po wielu latach dyskusji, organizacji konkursu i zmianach własnościowych, wreszcie zdecydowano się na formę zagospodarowania wapiennego otoczenia, co budziło sporo kontrowersji. Historie powstawania Zakrzówka, wraz z oceną zaproponowanych rozwiązań opisywaliśmy na łamach architekturaibiznes.pl.
W międzyczasie Zarząd Zieleni Miejskiej wprowadził ograniczenia dotyczące ilości osób korzystających z kąpieliska. Ustanowiono też specjalny dzień techniczny, kiedy kąpielisko jest zamykane, wyznaczone na każdy poniedziałek. Inwestycja stała się zakładniczką własnego sukcesu, nie wytrzymując przez moment presji wynikającej z dużej frekwencji na kąpielisku. Obok tych problemów, pojawiła się również kwestia kolejnego etapu inwestycji, jakim było powstanie parkingu na końcu ulicy Twardowskiego.
kąpielisko na Zakrzówku otwarto pod koniec czerwca br. — od tego czasu wciąż budzi dyskusje na temat jego wykorzystania
fot. Wiktor Bochenek
mieszkańcy przeciwko parkingowi
Przyjęty miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wyznaczał stworzenie parkingu na terenie Parku Zakrzówek, miał on obejmować czterdzieści pięć miejsc parkingowych. Szósty etap inwestycji obudził sprzeciw mieszkańców — z inicjatywy Aleksandra Miszalskiego (Posła na Sejm RP z ramienia Koalicji Obywatelskiej) powstała petycja dotycząca odstąpienia od inwestycji w tym miejscu. Pod sprzeciwem, jak wskazuje jej inicjator, podpisało się prawie tysiąc mieszkańców.
w bezpośrednim otoczeniu miał powstać parking na około czterdzieści pięć miejsc
fot. Wiktor Bochenek
Stoimy na stanowisku, że rozbudowa Parku Zakrzówek powinna odbyć się w sposób zrównoważony, tak aby wskazane wyżej walory Parku zostały zachowane [te walory to między innymi elementy parku krajobrazowego i użytku ekologicznego — przyp. red]. Wskazane byłoby ukierunkowanie inwestycji w tę stronę, by zachęcać mieszkańców do przybywania do Parku nie samochodami, a komunikacją zbiorową, rowerową lub pieszą — czytamy w tekście petycji.
O odstąpieniu od realizacji parkingu poinformował na swojej stronie i w mediach społecznościowych Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.
© Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
co dalej na Zakrzówku?
Zakrzówek, pomimo otwarcia, wciąż pozostaje miejscem pełnym defektów. Dyskusja nad proponowanymi i wprowadzanymi rozwiązaniami wciąż jest otwarta. Swoje pomysły zaproponowało też stowarzyszenie Lepszy Kraków — na przykład licznik online osób przebywających na terenie i osób czekających w kolejce na wejście na kąpielisko (z aktualizacją danych co 15 minut).
© Lepszy Kraków
Zakrzówek to projekt zwinny, wymagający ciągłej pracy. Wiemy, że na ten moment nie powstanie tam parking wchodzący w kolizję z charakterem terenów zielonych. Pytanie o kolejne rozwiązania jest jednak otwarte — zakończenie realizacji kąpieliska nie oznacza zamknięcia pracy nad tym wyjątkowym miejscem.
dyskusja nad proponowanymi i wprowadzanymi rozwiązaniami wciąż jest otwarta
fot. Wiktor Bochenek