W tym roku formuła MFK nieco się zmieniła jak formuła większości festiwali i wydarzeń kulturalnych. Jeśli jednak czekaliście na tegoroczną edycję Miesiąca Fotografii nie zawiedziecie się! Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji i niezapomnianych przeżyć. MFK już trwa od 21 maja — nie traćcie czasu i dołączcie do najdłuższego i najbardziej innowacyjnego Miesiąca w historii!
18. edycja Miesiąca Fotografii w tym roku przybierze nieco inną formę. Wykłady, rozmowy, spotkania, prezentacje i warsztaty odbędą się online, a część wystaw zostanie zaprezentowana jako: książki, strony internetowej i „interwencji artystycznych” zarejestrowanych przez twórców w miejscu ich zamieszkania. Nie zabraknie też klasycznych wystaw, które będą otwierane w miarę dostępności galerii i muzeów, z zachowaniem rygorów sanitarnych, prawdopodobnie już od końca czerwca. Miesiąc to termin umowny, bo tegoroczny festiwal potrwa kilkanaście tygodni — co najmniej do końca wakacji!
Wśród proponowanych cykli wydarzeń on-line znajdą się m.in.:
Fotograf(ia) w działaniu — cykl spotkań i dyskusji z twórcami, fotografami, kuratorami, zaproszonymi do tegorocznej edycji festiwalu, poprzez które chcemy zaprezentować postawy wobec gwałtownych zmian we współczesnym świecie. Wśród naszych rozmówców znajdą się m.in. Sebastian Cichocki, Karolina Gembara, Witek Orski, Agnieszka Rayss, Dyba i Adam Lach, Lena Dobrowolska, Teo Ormond‑Skeaping, Karol Hordziej, czy Weronika Perłowska.
Psycho Big Talk — cykl rozmów Agi Kozak, w którym próbujemy odpowiedzieć na pytania Gdzie się właściwie znajdujemy? Czy ludzkość, historia, psychologia znają takie stany? Czy można to nazwać kryzysem, czy może ta sytuacja, w której się znajdujemy, to wielkie ćwiczenia z końca świata i ten test na ludzkość da się jeszcze zdać? Jak to zrobić? Jak poradzić sobie z tym wielkim kryzysem? Jakie będziemy przechodzić fazy i co się z nami będzie działo? Jak odpowiedzą na to artyści? Do rozmów zaproszeni zostali Bartłomiej Dobroczyński, kierowniki Zakładu Psychologii Ogólnej, Remigiusz Ryziński, profesor filozofii i pisarz oraz Paweł Szypulski, dyrektor Greenpeace Polska oraz Aleksandra Przegalińska — polska filozofka, futurolożka, specjalistka ds. sztucznej inteligencji.
Czuły jutuber i pisarz bez pracy? Przyszłość opowiadania historii — wspólnie z Karoliną Sulej zapraszamy na cykl rozmów z Karoliną Rychter, Kasprem Bajonem i Olgą Wróbel, w których trakcie zastanowimy się Jak w przyszłości będziemy patrzeć, słuchać i komunikować się ze światem i nami samymi? W jaki sposób pandemia wpłynie na kształt kultury audiowizualnej i kultury słowa? Przyjrzymy się problemowi z rozmaitych perspektyw — literaturoznawczej, kulturoznawczej, filozoficznej, języka filmowego, komiksu, poezji i prozy, uczestników kultury i jej twórców.
Dlaczego obrazy? To rozpoczynający się kilkuletni cykl dialogów i spotkań z użyciem wideo, tekstu, obrazu. Wraz ze współczesnymi teorety(cz)kami i prakty(cz)kami chcemy przyjrzeć się globalnej republice obrazów w poszukiwaniu demokratycznego potencjału fotografii. Dialogi będą toczyć się na platformie przypominającej bloga. Kuratorami są Krzysztof Pijarski i Witek Orski. Jego premiera w formie cyfrowej publikacji odbędzie się w 2022 roku. Organizatitorzy cyklu: Miesiąc Fotografii w Krakowie, Widok. Fundacja Kultury Wizualnej / Centrum Jasna Krytyki Politycznej, Laboratorium Narracji Wizualnych
Po raz kolejny w sekcji ShowOFF zostaną zaprezentowane prace ośmiu młodych twórców wyłonionych w drodze otwartego konkursu: Oktawiana Jurczykowskiego, Domenico Camardy, Aleksandry Nowysz, Agaty Read, Barta Krezolka, Joanny Szpak Ostachowskiej, Jakuba Stanka i Dominika Wojciechowskiego.
Więcej informacji na stronie MFK.