Jakie powinno być współczesne mieszkalnictwo? Kolejnym rozwiązaniem może być stosowanie układu typu single-stair, czyli projektowanie takich budynków, w których jedna klatka schodowa zapewnia dostęp do wszystkich przestrzeni w obiekcie. Michał Pietrusiewicz stworzył projekt „Green Twins”, który znalazł się na krótkiej liście projektów biorących udział w konkursie na projekt budownictwa mieszkaniowego w Denver organizowanego przez Buildner.
Konkurs Denver Single-Stair Housing Challange to 18-nasta edycja konkursu Affordable Housing (mieszkalnictwa przystępnego cenowo), w którym zadaniem było stworzenie projektu budynku wielorodzinnego o jednej klatce schodowej, obsługującej wszystkie jednostki.
Green Twins — wizualizacja
proj.: Michał Wacław Pietrusiewicz
budownictwo single-stair – rozwiązanie dla współczesnych miast?
Umieszczenie jednej klatki schodowej to celowy zabieg, pozwalający stworzyć mniejsze, węższe budynki, które zmieszczą się na niewielkich powierzchniach w gęstych obszarach miejskich. Ich stosowanie ma również na celu promowanie życia społecznego i pomaga w tworzeniu miasta zrównoważonego. Tego typu budynki mieszkaniowe są niemal nieobecne w Ameryce Północnej ze względu na rygorystyczne przepisy budowlane.
Warunkiem przystąpienia do konkursu było zlokalizowanie projektu w dowolnym miejscu w Denver, mieście w stanie Colorado, o maksymalnej powierzchni około 600 metrów kwadratowych (6 tys. stóp kwadratowych). W konkursie oceniano oryginalność, potencjał wykonawczy i perspektywę poprawy warunków mieszkaniowych.
Celem tego konkursu jest zbadanie i podkreślenie ograniczeń przestarzałych przepisów budowlanych oraz dążenie do zmian. Prezentując innowacyjne projekty, konkurs ma na celu wpłynięcie na zmiany w polityce, które pozwolą na bardziej zróżnicowane, przystępne cenowo i zrównoważone rozwiązania mieszkaniowe w Kolorado i poza nim
– tłumaczą organizatorzy.
Green Twins — wizualizacje i przekroje
proj.: Michał Wacław Pietrusiewicz
zielone bliźniaki miejscem budowania więzi sąsiedzkich
Projekt Michała Pietrusiewicza przedstawia dwa bliźniacze budynki połączone otwartą klatką schodową. Stworzony w duchu filozofii „slow”, stwarza przestrzeń do powstania lokalnej społeczności, dzięki wspólnym zielonym tarasom oraz „sąsiedzkiemu hubowi spotkań” na parterze. Tam znalazła się także pralnia oraz przestrzenie magazynowe, odpowiadające na codzienne potrzeby mieszkańców.
Aby zminimalizować ślad węglowy obiektu, autor zastosował odnawialne materiały, takie jak drewno i cegły z recyklingu, które umieścił na elewacji. Zielone tarasy mają na celu nie tylko zapewnić izolację termiczną budynku, ale również poprawić jakość powietrza w okolicy, a na dodatek sprzyjać redukcji efektu miejskiej wyspy ciepła. Na dachach budynków autor zaplanował zamontowanie paneli słonecznych oraz system gromadzenia wody deszczowej.
Green Twins — rzut, wizualizacja, model konstrukcyjny
proj.: Michał Wacław Pietrusiewicz
cyrkularność, recykling i CLT
Do stworzenia głównego systemu konstrukcyjnego budynku autor wykorzystał technologię CLT (drewna klejonego krzyżowo), uzupełnioną ścianami wykonanymi w tradycyjnej technologii drewnianego szkieletu. Wnętrza budynku wykończył impregnowaną, malowaną na zielono sklejką. Elewacje pokrywają natomiast głównie cegły z recyklingu i wypalone płytki ceramiczne.
Cyrkularności projektowi „Green Twins” nadaje także modułowy układ mieszkań, który zapewnia możliwość dostosowania budynku do przyszłych potrzeb i pozwala na potencjalne przekształcenia w inne funkcje.
Green Twins — rzut pięter
proj.: Michał Wacław Pietrusiewicz
Wykorzystanie zielonych technologii oraz stworzenie komfortowych przestrzenii, przepełnionych roślinnością i otwartych na społeczność, miało na celu pozytywne wpłynięcie na kondycję psychiczną i zdrowie fizyczne potencjalnych mieszkańców. Ostatecznie projekt „Green Twins” jest zielony nie tylko w sensie wizualnym, ale także metaforycznym — ogranicza negatywny wpływ budownictwa na środowisko.
Maria Cipińska