Wydział Architektury Wnętrz krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki także pomaga w walce z pandemią. Dr hab. Tomasz Wójcik oraz doktorant Hubert Albertusiak stworzyli projekt przyłbicy ochronnej, którą każdy może samodzielnie wykonać.
„Przyłbica antyaerozolowa” wykonywana została w technologii cięcia laserem z folii PET o grubości jednego milimetra i składa się z trzech wpinanych wzajemnie elementów: maski, daszka i opaski z regulacją obwodu. Całość pozwala na noszenie przyłbicy bezpośrednio na czole bądź na czapce z daszkiem. Jak twierdzi dr hab. Tomasz Wójcki:
Pomysł na projekt tej przyłbicy narodził się już na początku naszej przymusowej kwarantanny. Prototyp powstał z kawałka folii PET, jaką miałem w domu. W ciągu dwóch dni wraz z Hubertem Albertusiakiem dopracowaliśmy prototyp dla technologii jej wykonania. Projekt ten nie wymaga żadnych dodatkowych materiałów w postaci nitów, opasek gumowych czy też wydruków 3D [...]. Do tej pory wycięliśmy około stu przyłbic z dosłownie ostatnich płyt zakupionych w firmie Tuplex i naszych zasobów wydziałowych.
przyłbica może być noszona na dwa sposoby
fot.: Hubert Albertusiak © Tomasz Wójcik, Hubert Albertusiak
Przyłbice są cały czas produkowane w laboratorium modeli i makiet na Wydziale Architektury Wnętrz. Zostały przekazane lekarzom ze Szpitala MSWiA w Krakowie oraz z przychodni (m.in. NZOZ Na Wzgórzach, NZOZ os. Niepodległości, NZOZ Koźmice Wielkie, NZOZ ul. Strzelców). Znalazły także przeznaczenie wśród pracowników krakowskiej ASP. Najbliższa partia przyłbic zostanie przekazana szpitalowi Uniwersyteckiemu przy ul. Jakubowskiego w Krakowie.
© Tomasz Wójcik, Hubert Albertusiak
Wy też możecie wykonać takie przyłbice, wystarczy pobrać pliki projektowe z naszej strony, lub strony Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
oprac.: Dobrawa Bies
ilustracje dzięki uprzejmości Tomasza Wójcika i Huberta Albertusiaka