Koniec grudnia — bo wtedy kończyliśmy przygotowywać numer styczniowy — to najlepszy czas na wszelkiego rodzaju podsumowania. I jak co roku prosimy praktyków oraz krytyków architektury, żeby napisali, co w danym roku uważają za sukces, a co za porażkę. Robimy to w konwencji KITÓW I HITÓW. Dajemy naszym Autorom i Autorkom całkowitą swobodę wypowiedzi i wyjątkowo nie moderujemy tej dyskusji. Jesteśmy jej po prostu bardzo ciekawi.
Marek Kaszyński o hitach i kitach w 2021 roku
z numeru A&B 01|2022
krakowski punkt widzenia
Hit architektura. Pawilon Edukacyjny „Kamień” i polana na Golędzinowie — realizacja krakowskiej eM4. Pracownia Architektury. Brataniec — to jedna z najczęściej nagradzanych realizacji w Polsce, otrzymała między innymi: Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy, Nagrodę Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego, Nagrodę Architektoniczną „Polityki”, nominacje do Nagrody Roku SARP i Nagrody im. Miesa van der Rohe.
Hit wydarzenie. Międzynarodowe Biennale Architektury Kraków 2021 jako wydarzenie, w którego organizację solidarnie zaangażowane było Miasto Kraków (gospodarz Biennale) oraz wszystkie kręgi środowiska architektonicznego: stowarzyszeniowe — Stowarzyszenie Architektów Polskich (organizator), samorządowe — Małopolska Okręgowa Izba Architektów RP (partner), naukowe — Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej (partner), i medialne — magazyn „Architektura i Biznes” (partner).
Kit wieloaspektowy. Niezmiennie od kilku lat grand prix dla przebudowy estakad kolejowych w Krakowie, które można nominować w kategoriach kity: urbanistyka, architektura, architektura krajobrazu, ochrona konserwatorska.