Tegoroczna, 25. już, edycja nagrody literackiej Nike, przebiegła w kontekście politycznym. Mocne przesłanie ze sceny wygłosił Grzegorz Piątek, krytyk i historyk architektury, autor książki „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”, nominowanej do tegorocznej Nike. Piątek odniósł się nie tylko do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Skomentował też politykę rządu polskiego, jak również plan odbudowy Pałacu Saskiego.
W niedzielę, 3 października, w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego Biblioteki Narodowej, odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród literackich Nike. Była to już 25. edycja wydarzenia. Poza kontekstem literatury, na gali mocno wybrzmiał kontekst polityczny. Publiczność na znak protestu wobec sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, trzymała kartki z napisem „Gdzie są dzieci z Michałowa? Rodziny bez granic”. Sprawę komentowali również laureaci i zaproszeni goście ze sceny.
Wśród nich był m.in. Grzegorz Piątek, krytyk i historyk architektury, jak również autor książki „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”, notabene nominowanej do tegorocznej Nike. W mocnych słowach skomentował politykę polskiego rządu.
To, co dzieje się wokół nas psuje nastrój w tej sali. To całe faszystowskie g**no, w którym się znajdujemy, też się kiedyś skończy powiedział Grzegorz Piątek.
Najważniejsze to nie udawać, że nic się nie dzieje. Wiele osób jest zdanych tylko na propagandę, a do wielu nie dociera żadna informacja o dramacie rozgrywającym się przy granicy – mówił po gali Piątek dla portalu Noizz.
odbudowa Pałacu Saskiego: „zły i ekstrawagancki pomysł”
Podczas swojego przemówienia Grzegorz Piątek krótko i dobitnie skomentował również pomysł odbudowy Pałacu Saskiego. Prowadząca galę, Grażyna Torbicka, zapytała krytyka, co sądzi o tym pomyśle.
Uważam, że jest to zły, bardzo spóźniony i ekstrawagancki pomysł. Mogę cały wykład zrobić – odpowiedział Grzegorz Piątek.
Więcej o odbudowie Pałacu Saskiego pisaliśmy w tych artykułach: Specjalna ustwa umożliwi odbudowę Pałacu Saskiego, Miejsce pamięci, miejsce demencji. Refleksja nad ideą rekonstrukcji Pałacu Saskiego, Ciąg dalszy kontrowersji wokół odbudowy Pałacu Saskiego. Eksperci piszą otwarty list sprzeciwu, projekt wraca do Komisji Kultury.
nagrody 25. edycji Nike
Laureatem głównej nagrody i nagrody publiczności został Zbigniew Rokita, autor książki „Kajś” zbioru reportaży o historii Śląska. Zbigniew Rokita jest również autorem innych reportaży. W 25. edycji przyznano również nagrodą 25-lecia.Otrzymał ją Mariusz Szczygieł za zbiór reportaży „Nie ma”.
Nie możemy mówić o niczym innym w tych dniach – odniósł się do sytuacji na granicy polsko białoruskie z kolei Zbigniew Rokita.
Grzegorz Piątek jest krytykiem i historykiem architektury. W latach 2005–2011 był redaktorem miesięcznika „Architektura-Murator”. W latach 2011-2019 był członkiem zarządu Fundacji Centrum Architektury. Autor m.in. książek: „Ekspektatywa 5 Góry dla Warszawy!”, „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego”, „Niezniszczalny”, „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”.
oprac.: Katarzyna Domagała