Krótkometrażowa animacja ArchiPaper autorstwa Rafała Barnasia z Unique Vision Studio zakończyła właśnie festiwalową trasę, zdobywając wiele nagród oraz nominacji i od dzisiaj będzie można obejrzeć ją online. Jest to, jak mówi sam autor, eksperymentalny, niekomercyjny projekt, który w niekonwencjonalny sposób opowiada o architekturze.
ArchiPaper był inspirowany makietą domów autorstwa pracowni BXB Studio
© Unique Vision Studio
animacja doceniona na całym świecie
ArchiPaper zwyciężył na 14 międzynarodowych festiwalach, otrzymując nagrody między innymi w Nowym Jorku, Madrycie, Toronto, czy w Berlinie. Na kolejnych 17 festiwalach obraz uzyskał nominację lub zakwalifikował się do grona półfinalistów, lub finalistów — w ramach prestiżowego 3D Awards CGarchitects. Kolejne 34 festiwali ArchiPaper ukończył z oficjalną selekcją. Poza festiwalami animacja wyświetlana była w wielu instytucjach sztuki, na uczelniach i pokazach, a od dzisiaj możemy zobaczyć ją online na kanale YouTube.
ArchiPaper już do obejrzenia online
© Unique Vision Studio
opowieść o architekturze
ArchiPaper to eksperymentalna opowieść architekta o architekturze. Próba odnalezienia nowych środków stylistycznych w opowiadaniu o tym obszarze sztuki [...]. Pracowałem na planie filmu prezentującego dorobek twórczy mojego brata, Bogusława Barnasia, architekta, założyciela pracowni BXB Studio. Podczas zdjęć miałem do dyspozycji makiety projektów, w tym model unikalnego, obecnie będącego już w fazie realizacji domu Polskiej Zagrody. Pomyślałem — a co gdyby spróbować przetransformować makietę projektu w tętniący życiem, papierowy świat? Zadanie wydało mi się o tyle fascynujące, że sam jestem entuzjastą poszukiwania i eksperymentowania środkami stylistycznymi. Pociąga mnie łączenie mediów tradycyjnych z grafiką 3D. Animacji poklatkowej, kreskówki, metod 2D+, lustrzanki i grafiki 3D — opowiada Rafał Barnaś.
autor zamienił makietę domu w tętniący życiem obraz.
Ilustracje pokazują proces pracy nad animacją
© Unique Vision Studio
Dużym wyzwaniem dla autora było operowanie tak nietypowymi środkami wyrazu i zbudowanie przy ich udziale obrazu spójnego zarówno stylistycznie, jak i kompozycyjnie.
animacja jest w całości zbudowana z papierowych makiet
© Unique Vision Studio
Jak podkreśla Rafał Barnaś, jego założeniem było odejście od współczesnych trendów intensywnego tempa narracji, dlatego też poszczególne, stosunkowo statyczne kadry animacji, nieśpiesznie snują swoją niedosłowną opowieść o architekturze, pozwalając widzowi zanurzyć się w abstrakcyjnej rzeczywistości. Co ciekawe muzyka została również napisana i zrealizowana przez autora filmu.