Artykuł pochodzi z numeru A&B 06|2023
Mieszkanie z dobrą energią
Solen Kabaty to nowoczesny projekt mieszkaniowy, który zostanie jeszcze w tym roku oddany do użytku. Znajduje się w jednej z najbardziej zielonych dzielnic Warszawy, z jednej strony z dala od miejskiego zgiełku, z drugiej z szybkim dostępem do miasta. Co wyróżnia Solen Kabaty na tle innych projektów mieszkaniowych? To inwestycja, w której zastosowano wiele innowacyjnych technologii pozwalających na minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko.
Pierwszą innowacją są panele fotowoltaiczne pokrywające większość dachu budynku. Zaprojektowana instalacja ma moc 40 kWp, a energia przez nią wytworzona będzie wykorzystywana do zasilania części wspólnych. Mowa o zasilaniu wszystkich urządzeń niezbędnych do prawidłowej pracy instalacji, zarówno sanitarnych, jak i elektrycznych (wentylatorów, pomp obiegowych, zestawów hydroforowych, automatyki), ale także o pokryciu zapotrzebowania na oświetlenie części wspólnych (przy zastosowaniu oświetlenia LED). Dzięki temu mieszkańcy będą korzystać z energii elektrycznej częściowo pochodzącej z odnawialnych źródeł.
Kolejnym udogodnieniem wbudowanym w projekt są inteligentne liczniki mieszkaniowe. Urządzenia te przeliczają w czasie rzeczywistym ślad węglowy mieszkańców. Dzięki temu mogą oni świadomie gospodarować energią i wpływać na redukcję emisji gazów cieplarnianych. System zapewnia zdalny odczyt stanu licznika i umożliwia korzystanie z platformy online do zarządzania energią.
W projekcie zastosowano również system automatyki mieszkaniowej. Umożliwia on zdalne sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem i energią elektryczną w mieszkaniach. Pozwala zatem na większą swobodę w zakresie zarządzania oraz oszczędności energii.
Inwestycja Solen Kabaty to doskonały przykład na to, jak można wykorzystać innowacyjne narzędzia związane z energią odnawialną w projektach mieszkaniowych. Panele fotowoltaiczne na dachu budynków, inteligentne liczniki oraz system automatyki mieszkaniowej to rozwiązania, które pozwalają na minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko i jednocześnie poprawiają jakość życia mieszkańców. To projekt, który stawia na zrównoważony rozwój, oszczędność energii i korzystanie z ekologicznych źródeł zasilania.