Biennale Warszawa tekstem Jana J. Zygmuntowskiego inauguruje nowy cykl pt. „COVID-19. Jaki świat po pandemii?”. Celem projektu jest stworzenie alternatyw politycznych, ekonomicznych czy ekologicznych, które w czasie kryzysu stają się możliwe do uchwycenia.
Pandemia koronawirusa uwypukla tematy, które stoją u podstaw programu Biennale Warszawa — tematy pozwalające zrozumieć współczesne mechanizmy destabilizujące systemy, powodujące negatywne zjawiska, konflikty, czy wręcz kryzysy o charakterze globalnych zagrożeń.
Nowy cykl Biennale Warszawa
Wychodząc z założenia, że możliwość wprowadzenia zmiany w dużym stopniu zależy od właściwego rozpoznania problemów, wypełnienia programów treścią i konsekwencji w ich wdrażaniu, Biennale rusza z cyklem „COVID-19. Jaki świat po pandemii?”. Zaproszeni i zaproszone do współpracy autorzy i autorki zarówno opiszą stan obecny, jak i przedstawią pomysły oraz idee, mogące rozpocząć konieczną zmianę.
Dziennik sieciowy
Teksty udostępniane będą nieodpłatnie na stronie internetowej Biennale Warszawa w postaci dziennika sieciowego. Cykl otwiera Jan J. Zygmuntowski, tekstem pt. „Dekada regeneracji. Jak pokonaliśmy koronawirusa i kryzys kapitalizmu”.
Wkrótce ukaże się artykuł Agaty i Zuzanny Dziuban pt. „Warunkowanie wsparcia. Nekropolityka i solidarność w dobie kryzysu”. Planowana jest współpraca m.in. z Janem Sową, Łukaszem Mollem czy Jonasem Staalem. Wypracowane idee będą przenoszone na praktykę artystyczną i aktywistyczną Biennale Warszawa.
Biennale Warszawa to interdyscyplinarna instytucja kultury, prowadząca działalność artystyczną, badawczo-naukową, edukacyjną oraz społeczną. Pracuje na przecięciu rozmaitych dyscyplin, łączy obszar kultury i sztuki z obszarem teorii i nauki oraz aktywizmu społecznego.
oprac. red.
ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości organizatorów