Architektki z miastopracowni — Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska wspólnie z Dominiką Janicką z Instytutu Dizajnu w Kielcach dały początek wyjątkowej inicjatywie podejmującej temat kobiet w architekturze — BAL architektek.
BAL to przestrzeń i sytuacja, w której spotykają się tuzy i szychy celebrować wzajemną obecność i debatować o kluczowych sprawach. Przejmujemy „bal architekta” przeciwko patriarchatowi w zawodzie i planowaniu — piszą inicjatorki przedsięwzięcia.
BAL to inkluzywna inicjatywa, w której, oprócz miejsca wymiany doświadczeń, promocji feminatywów i zbierającej biogramy, projekty i realizacje bazy wiedzy o wybitnych architektkach znajdzie się także przestrzeń na dyskusje o feministycznym podejściu do projektowania. Feministycznym, czyli takim, który w swoich postulatach z troską dba o zróżnicowane potrzeby wszystkich użytkowników przestrzeni.
zaproszenie na BAL
© BAL architektek
Architektki zapraszając na bal, szturmem opanowały media społecznościowe (Instagram), a nadejście nowej fali projektantek zapowiedziały w manifeście:
Do archidziadersów z całego świata!
Projektującym od zawsze przyświecają te same idee. Chcemy, żeby życie społeczeństwa było lepsze, bezpieczniejsze, żeby przestrzeń integrowała, a nie dzieliła, żeby nasza praca była ramą dla rozwoju ludzkości, a nie jej regresu.
Jednak przez znaczną część historii, wy archidziadersi, nie uwzględnialiście potrzeb osób stanowiących ponad połowę świata — kobiet. Przez długi czas nie dopuszczaliście nas do edukacji architektonicznej.
Gdy łaskawie pozwoliliście nam studiować, to wciąż nie na równych zasadach. Do tej pory podcinacie skrzydła młodym adeptkom dyscypliny, mówiąc na wykładach, że miejsce kobiet jest — co najwyżej — przy projektowaniu wnętrz.
Pokolenie powojennych architektek było dopuszczane do zleceń uważanych za mniej prestiżowe, jak bloki mieszkalne i przedszkola. No bo przecież kobieta nie zaprojektuje teatru czy ważnego rządowego gmachu!
Ignorujecie nasz głos w procesach projektowych i pomijacie nas przy przyznawaniu nagród. Umniejszacie tym samym nasze osiągnięcia. Sami chyba przyznacie, że Denise Scott Brown zasłużyła na tego Pritzkera w 1991 roku na równi z Venturim. A gdy już jedna z nas otrzymała w końcu tę nagrodę, skupiliście się na wyśmiewaniu jej wyglądu i charyzmy.
Samo słowo „architektka” zdaje się parzyć Wasz język i nie może Wam przejść przez gardło.
MÓWIMY BASTA i przejmujemy „bal architekta” przeciwko patriarchatowi w zawodzie i planowaniu. Nadchodzi nowa fala architektek! Przy wsparciu starszych generacji zmieniamy zasady gry. Drżyjcie przy swoich autocadach!
architektki:
Dominika Janicka
Barbara Nawrocka
Dominika Wilczyńska
O kobietach w architekturze pisaliśmy sporo w ubiegłorocznym numerze A&B (zob. A&B 6/2020), tym bardziej cieszy nas inicjatywa Barbary Nawrockiej, Dominiki Wilczyńskiej i Dominiki Janickiej, która ma szansę nie tylko przypomnieć o dotychczasowych osiągnięciach projektantek, ale i pomóc rozwinąć skrzydła ich kolejnym pokoleniom.
Do zobaczenia na balu!