konstrukcja z naturalnych materiałów
Geometria każdej z jednostek jest nierównomierna, pozbawiona kątów prostych. Uniesione na palach bryły są ostro pościnane i stanowią reinterpretację formy ptasiego gniazda. Mają przywodzić na myśl skojarzenia z kokonami uwitymi z trzcin. Dzięki wykorzystaniu materiałów obecnych w środowisku naturalnym obiekty skutecznie wtapiają się w otoczenie. Organiczne budynki charakteryzują się zewnętrznym poszyciem, jednorodnym dla ścian i dachów. W przypadku jednostek hotelowych oraz dodatkowych jednostek sanitarnych zewnętrznym materiałem wykończeniowym jest naturalna strzecha, która ma z czasem zmieniać nieco barwę i porastać mchem. Trzy główne jednostki pokryto kompozycją nieregularnie układanych kawałków drewna recyklingowanego.
obiekty wykonane są z naturalnych materiałów
© Adam Jankowski
proekologiczne rozwiązania
W projekcie zastosowano rozwiązania proekologiczne redukujące koszty eksploatacji budynków. Pionowe turbiny umieszczone w węzłach stalowej konstrukcji wykorzystują energię silnych wiatrów wiejących w pasie nadmorskim. Świetliki dachowe pełnią funkcję paneli fotowoltaicznych. Ponadto każda z jednostek posiada system odzyskiwania wody deszczowej, która jest gromadzona w przeznaczonych do tego zbiornikach.
nagrody za projekt stacji naukowej
Projekt REMIZ_A to praca magisterska napisana pod opieką dr hab. Macieja Janowskiego. Projekt stacji naukowej otrzymał liczne nagrody:
- Nagroda Specjalna w konkursie Dyplom Roku SARP im. Zbyszka Zawistowskiego, edycja 2019
- Nagroda Ministra Inwestycji i Rozwoju 2018 w kategorii prac magisterskich
- Główna Nagroda w Konkursie Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego na Najlepszą Pracę Dyplomową w kategorii architektura krajobrazu, edycja 2019
- drugie miejsce w konkursie na najlepszą pracę dyplomową magisterską 2017/2018 zrealizowaną na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej
- finał konkursu o Doroczną Polsko-Niemiecką Nagrodę Integracyjną BDA – SARP 2019
- finał konkursu „Drewno w Architekturze, edycja 2019
oprac.: Dobrawa Bies
ilustracje dzięki uprzejmości Adama Jankowskiego