Co roku Europejskie Centrum Architektury, Dizajnu i Studiów Miejskich oraz prywatne Muzeum Architektury i Dizajnu — Chicago Athenaeum nagradza 40 architektów i projektantów przed 40 rokiem życia, którzy w opinii jury są wschodzącymi gwiazdami tych dyscyplin na europejskiej arenie. W tym roku w gronie 40 Under 40 znalazło się trzech Polaków.
Mamy przyjemność zaprezentować zwycięzców programu Europe 40 Under 40® na lata 2022–2023, najbardziej obiecujące postacie w dziedzinie architektury i wzornictwa na świecie oraz ich wyróżniające się i nieszablonowe projekty. W tych pełnych wyzwań czasach niezwykle ważne jest, aby utrzymać wnikliwe wizje oraz rozpalić płomień postępu i architektonicznej innowacji. Prezentowanie najbardziej obiecujących osobowości w dziedzinie architektury i wzornictwa w Europie daje nam nadzieję na lepsze jutro — podkreślali organizatorzy konkursu.
Jak przebiega proces wyboru laureatów? Jury ocenia zgłoszenia na podstawie załączonych do aplikacji projektów, zwracając uwagę między innymi na ich innowacyjność, niekonwencjonalne rozwiązania, wykorzystywanie najnowszych technologii i poszukiwanie nowych materiałów, a także na aspekty ekologiczne. Udział w konkursie jest płatny. W tym roku zgłoszenia oceniali: architektka i urbanistka Marianna Athanasiadou, Mathieu Forest, założyciel pracowni Mathieu Forest Architecte, Jerome Michelangeli z michelangeli design oraz wykładowczyni greckiego Uniwersytetu w Patras — Alcestis Rodi.
W tym roku listę zdominowali przedstawiciele Francji (16 projektantów). Docenieni zostali także trzej architekci z Polski — Bartosz Dendura, Przemek Gawęda i Przemysław Kołodziej.
Bartosz Dendura ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie obecnie jest adiunktem naukowo-badawczym czynnie uczestniczącym w projektach i badaniach poświęconych rozwiązaniom proekologicznym oraz projektowaniu zrównoważonemu. Studiował także na University of Tennessee. Od 2010 roku prowadzi biuro Studio4SPACE. Jeden z jego najnowszych projektów — zrealizowany z użyciem pefabrykowanej konstrukcji drewniany dom Dobra 13 — został doceniony w plebiscycie Małopolskiego Salonu Architektury oraz w konkursie Ministerstwa Klimatu i Środowiska na najlepszy zrealizowany projekt budynku ekologicznego.
Dobra 13
© Bartosz Dendura Pracownia Architektoniczna studio4SPACE
Przemek Gawęda jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach i założycielem biura Archigeum — Pracowni Reżyserii Architektury — która zajmuje się także projektami badawczymi. Specjalnością Przemka Gawędy jest architektura obiektów sportowych, takich jak Średnia Krokiew w Zakopanem czy innowacyjny, inteligentny tunel dla skoczków narciarskich, który ma nie tylko chronić sam obiekt przed negatywnymi skutkami działań atmosferycznych, ale przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo sportowców i wyrównywać ich szanse w zawodach.
© Pracownia Reżyserii Architektury ARCHIGEUM
Przemysław Kołodziej ukończył Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej. Od lat związany jest z brytyjską pracownią Flanagan Lawrence, z której ramienia był architektem prowadzącym modernizację Teatru Letniego w Szczecinie. Obiekt ten w założeniu autorów przebudowy, dzięki innowacyjnym materiałom, konstrukcji i instalacjom, ma być najlepszym w Europie amfiteatrem pod względami akustycznymi i technologicznymi.
Teatr Letni w Szczecinie
fot.: Piotr Krajewski
***
W minionych latach na liście twórców, którzy zdaniem jury będą mieli wpływ na najbliższą przyszłość europejskiej architektury, znaleźli się między innymi Bjarke Ingels z Bjarke Ingels Group (2008) czy autorzy szczecińskiej filharmonii — Fabrizio Barozzi i Alberto Veiga ze studia Barozzi Veiga (2008). W 2008 roku wyróżnienie to otrzymali także Tomasz Konior (Konior Studio) i Robert Konieczny (KWK Promes), a kolejnych edycjach między innymi Beata Goczoł z pracowni Goczołowie Architekci Studio Autorskie, Barbara Grąbczewska i Oskar Grąbczewski z biura OVO Grąbczewscy Architekci (2009), Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski z pracowni Ultra Architects (2009), Ewelina Jaskulska z pracowni ARTECTONICA (2018), Anna Paszkowska-Grudziąż z biura 81.WAW.PL (2020) i Maciej Franta, założyciel Franta Group (2022).